Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Monografie contabila pt.deseuri
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Monografie contabila pt.deseuri

Buna ziua!
Am o factura storno pt. deseuri(baterii auto)in valoare de - 23,63 lei,respectiv 0,70lei taxa de mediu,total valoare= -22, 93 lei
Inregistrex taxa inversa pt. deseu:4427=4426 in valoare de 5,67 lei.
Pt taxa de mediu este corect:401=4427/analitic mediu in valoare de 0,70 lei,fara a mai calcula tva?
Valoarea este nesemnificativa,dar ma intereseaza cum este corect.
Taxa de mediu nu se inregistreaza printr-un analitic al contului 4427 (eu asa am inteles precizarea dvs), ci prin 635.
635=401 0.70lei
Buna ziua!
Am gresit:in loc de 447/analitic am scris 4427.La inhidere ajungeam tot la ct.635.
Intrebarea de fond ar fi fost daca se calculeaza tva asupra sumei de 0,70 ca taxa inversa
(4426=4427 in val.de 1,17).
Nu se calculeaza TVA pentru valoarea de 3% care reprezinta taxa de mediu.
Daca am inteles eu bine avand o factura de storno pt deseuri acumulatori auto aceasta inseamna ca ati achizitionat deseuri de la un furnizor dupa care acesta a emis factura de storno?
Nu cumva vindeti acumulatori auto iar deseurile pe care le primiti la vindeti furnizorului de acumulatori iar acesta in mod gresit va face o factura de storno pe acele deseuri?
Nu este neaparat storno pe deseuri, daca vreti, este o colectare de deseuri pentru care factura este emisa de societatea colectoare. Fac asta, de regula, furnizorii de acumulatori: practic ei furnizeaza acumulatori noi, dar colecteaza in acelasi timp acumulatori uzati.