Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Monografie contabila pt.deseuri
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Monografie contabila pt.deseuri

Buna ziua!
Am o factura storno pt. deseuri(baterii auto)in valoare de - 23,63 lei,respectiv 0,70lei taxa de mediu,total valoare= -22, 93 lei
Inregistrex taxa inversa pt. deseu:4427=4426 in valoare de 5,67 lei.
Pt taxa de mediu este corect:401=4427/analitic mediu in valoare de 0,70 lei,fara a mai calcula tva?
Valoarea este nesemnificativa,dar ma intereseaza cum este corect.
Nu sunt de acord ... acumulatori vechi pe care ii primesc odata cu vanzarea sunt in custodia mea iar eu sunt obligat sa le tin evidenta si sa-i VAND. Nu neaparat celui care imi furnizeaza acumulatori, pot sa-i vand orcarui centru de colectare autorizat. Iar factura o fec eu cu taxare inversa si cu taxa de mediu si nu se inreg 4426=4427 inreg. o face clientul meu adica cel care colecteaza deseuri si tot el plateste si taxa de mediu.
Atunic cand se vinde fier vechi (provenit din procesul tehnologic sau din casari) va face centrul de colectare factura cu minus, nu cred.

Eu procedez in felul urmator:
Achizitie:
%=401 124
4426 24
371 100
Adaos+tva neex
371=% 86
4428 36
378 50
Taxa depozit 10% = 18,6
Vanzare:
411=% 186
4427 36
707 150
Descarcare:
%= 371 186
4428 36
378 50
607 100
Incasare in cazul in care clientul nu aduce bateria veche
5311=% 204.6
-daca se vine cu acumulatorul vech in 30zile:
472=5311 18.6 cu Dispozitie de plata
-daca nu vine in 30 zile
472=708 18.6 din cate stiu eu la nivelul lui 708 aferent acestei taxe trebuie facute cheltuieli cu protectia mediului
evidenta acumulatorilor auto vechi eu o tin extrabilantier cont 8033
de unde la sf de luna fac factura de vanzare catre colectori autorizati de deseuri cu taxare inversa + taxa mediu 3%
Vanzare:
411=708 25 (pretul negociat)
Sau 411=708 si
635=411 taxa mediu 3%
incasare:
% = 411 25
5121 24.25 se incaseaza vloarea fara taxa, acesta fiind platita de client
635 0.75 taxa mediu 3%
Sau :5121=411
iesire din evidenta acumularori vechi vanduti:
800=8033
radumuresan, utilizator
Sunt de acord cu dumneavoastra, acumulatorii uzati pot fi colectati de orice agent de colectare de deseuri. Taxa de mediu o plateste societatea colectoare, dar o suporta cel care genereaza deseul (sa spunem un service auto).
Taxarea inversa o inregistreaza cel ce primeste factura, dar in afara de acest aspect, nu vad alta diferenta, inregistrarile fiind cumva "in oglinda":

401=708 25 (pe factura aceasta valoare este cu minus)
635=401 0.75 (pe factura aceasta valoare este cu plus)
4426=4427 6 (nu apare pe factura decat specificarea "taxare inversa")
Factura cu minus va fi -24.25lei (care se compenseaza cu factura de plata catre furnizor daca este cazul, daca nu, furnizorul achita aceasta suma).

E adevarat ca factura de deseuri feroase nu o face societatea colectoare, dar nici nu cred ca este specificat undeva ca este interzisa aceasta metoda pe care o practica multi dintre furnizorii de acumulatori care au in acelasi timp autorizatii de colectare a acumulatorilor uzati.

Nu vreau sa fiu ironic dar pe principiul inregistrarii in oglinda de ce nu se practica si pt ceilalti furnizori adica nu mai emitem facturi de vanzari si primim doar facturi cu minus pe cheltuieli de la furnizori (rezultatul contabil este acelasi) ....
Eu zic ca aceasta metoda nu reflecta realitatea operatiunilor economice realizate. (cum declarati factura in 394 si 300 o livrare cu taxare inversa nu este acelasi lucru cu o factura storno de achizitii)
4426=4427 cu minus cine inregistreaza furnizorul sau societatea?
[ link extern ]
radumuresan, utilizator
probabil ati vrut sa scrieti ca "primim doar facturi cu minus pe venituri de la furnizori (rezultatul contabil este acelasi) ...."? (pentru ca deseurile in ambele cazuri de mai sus sunt evidentiate pe venit)

Nu stiu daca este cazul sa fiti ironic, nu stiu nici daca sunteti, iar daca sunteti nu este problema mea asta.
Nu este "principiul inregistrarii in oglinda", aceasta practica este adesea folosita de agentii colectori de acumulatori, care si comercializeaza aceste piese, am intalnit-o si eu....si nu mi se pare chiar atat de absurda cum o vedeti dvs.

Nu stiu ce sa zic, probabil ca nu se poate pune la fel problema facturilor curente atunci cand obiectul de activitate este comertul, si se vinde marfa? Si poate pentru ca deseurile generate in activitatea curenta nu au regim de marfa? iar pentru a preda deseurile rezultate din activitatea curenta agentilor colectori nu este nevoie sa ai in obiectul de activitate singurul CAEN care face referire la deseuri " 4677 - Comert cu ridicata al deseurilor si resturilor" pe care probabil il au firmele colectoare? Sau este?
In ceea ce priveste taxarea inversa apare in declaratii ca orice factura cu minus de la furnizor.

Nu intentionez sa intru in polemica cu dvs. Mi-am spus doar punctul de vedere.
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil
Imi cer scuze. Dar raman la opinia mea.
radumuresan, utilizator