Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... camere de supraveghere in sala de cursuri
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

camere de supraveghere in sala de cursuri

pt faptul ca fiul meu este batut la scoala am decis sa propun sa se monteze camere in clasa pt a putea fi verificata atat invatatoarea cat si copii ce fac la ore si cat de cuminti sunt ce sfat puteti sa-mi dati se poate monta o camera in clasa?
In principiu , daca aveti acordul directiunii, da.
Daca inregistrarile nu sunt obtinute in conditiile art 91-1 Cpp,nu pot constitui probe,in eventuala cercetare a unei fapte
Ne fiind spatiu public ai nevoie de acordul directia centrului. Si poate ca nu iti da pentru ca este in joc si intimitatea celoralti copii, etc. Incearca alte solutii, cum ar fi inspectia scolara, directorul, altii parintii, etc.
Nimeni nu poate impune camere de supraveghere in clase, nici macar directorul scolii. Si ministrul educatiei, daca vrea sa intre in clasa in timpul orelor, are nevoie de acordul profesorului. Cititi Legea educatiei.
Incercati sa participati la niste lectorate cu parintii, sa consultati un psiholog scolar, sa acceptati ca si copiii dv. trebuie educati! Sunteti pasibili de amenzi daca tot incercati sa le faceti zile fripte si sa nu tineti cont de recomandarile profesorilor. Poate va amintiti, totusi, ca ei sunt aceia care trebuie sa ii invete pe copiii dv, nu invers!
elena138, utilizator