avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Depunerea dosarului de divort!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Depunerea dosarului de divort!

Buna ziua,

Am fost la primaria orasului de care apartin pentru a-mi spune de ce este nevoie pentru a putea depune actele de divort si mi s-a dat o hartie
Situatia in care ma aflu: m-am casatorit pe teritoriul romaniei cu un cetatian olandez, cand am divortat am facut acest lucru prima data in Olanda de unde am obtinut o sentinta de divort pe care am legalizat`o si am apostilat`o in Olanda.
Pe hartia care am primit`o de la primaria scria in felul urmator : actele necesare pt depunerea divortului sunt:
1. sentinta de divort pronunta in strainatatelegalizata si apostilata in Olanda
2. traducerea legalitaza si apostilata in romania a acesteai
3. copie dupa certificatul de nastere
4. certificatul de casatorie
5. copie dupa buletin
6. declaratie la notar din care sa reiese ca fiecare si-a mentinut numele.

M-am dus cu toate aceste acte, iar cand le-am prezentat mi s-a spus ca mai am nevoie de o copie dupa sentinta legalizata si apostilata in Olanda.
Intrebarea mea este : Pot sa legalizez si sa apostilez copia dupa sentinta data in Olanda in Romania?
Din moment ce eu detin originalul!
In hartia care mi s-a dat si care la nivel national nu reiese ca as avea nevoie de o astfel de copie! Mai ales de una legalizata si apostilata
Ultima modificare: Joi, 18 Noiembrie 2010
Cristiadina, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cristiadina , utilizator 15:06, 20 Noiembrie 2010
buna ziua. cred ca n-ati inteles dvs. bine.
daca aveti sentinata de divort pronuntata de statul olandez, in original , definitiva si apostilata , nu mai este necesar sa obtineti inca o copie a a cesteia in aceleasi conditii !!
va trebuie doar o copie xerox a sentintei respective , care se va traduce in romania la un notariat si se va si legaliza .
Va multumesc pentru raspuns!
Dar astazi am fost de 3 ori la primaria si acelasi raspuns mi s-a dat! Este defapt vorba despre o copie xerox a sentintei!
Mi s-a spus ca originalul mi se va da inapoi si doar aceea copie va ramane la ei.
Eu azi am avut la mine atat originalele cat si copii xerox a acestora.
Pentru mine faptul ca trebuie sa le trimit in Olanda este o chestiune foarte complicata, de lunga durata si extrem de dificila!
Ultima modificare: Joi, 18 Noiembrie 2010
Cristiadina, utilizator
inseamna ca cei de la primarie sunt niste incompetenti.
pesonal ma ocupa cu astfel de operatiuni pt. clientii mei, si va spun sigur ca nu aveti nevoie ca si copia xerox sa fie apostilata.
nici nu o sa vi se apostileze o copie xerox.
sentinta de divort in original tb. supralegalizata si apostilata .
dupa aceasta sentinta se face o copie xerox care se traduce la notar si se legalizeaza .
dansii opresc initial aceasta copie xerox, apoi vi se va pune in vedere sa predati si originalul .
complicat pt. functionarii astia publici !!
Ultima modificare: Joi, 18 Noiembrie 2010
Roxana alina Stancu , Avocat
multumesc!
Luni voi merge din nou la primarie si voi avea grija sa isi faca datoria!
Va multumesc inca o data!
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Noiembrie 2010
Cristiadina, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte identitate permis pasaport cristianjuvete cristianjuvete Buna ziua, Am efectuat o casatorie in strainatate intre cetatean sud african si cetateanca romanca. Certificatul de casatorie (unnabriged) a fost emis de ... (vezi toată discuția)
Legalizare copie xerox hotarare de divort - unde ? iolanda76ada iolanda76ada Buna seara ! Am urmatoarea problema : Am o hotarare de divort definitiva si irevocabila emisa in 2003 si legalizata in acelasi an. Pentru dosarul de ... (vezi toată discuția)
Cum obtin recunoasterea sentintei de divort in germania? cuza voda cuza voda pentru casatoria in germania mi se cere un certificat de recunoastere internationala a sentintei de divort, o viza numita bruxelles II, de care nu stie nimeni ... (vezi toată discuția)