Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in munca

Buna, am si eu o intrebare: firma la care lucrez plateste vechimea in munca. As dori sa stiu daca si maternitatea se recunoaste ca vechime in munca, adica daca am lucrat un an si 2 am stat acasa as avea si eu dreptul la 5 % spor de vechime adaugat pt 3 ani vechime in munca, sau doar la pensionare se adauga cei 2 ani in care stai acasa?
Ati fost in concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului ? ... daca da, in ce perioada ?
1. OUG 148/2005 spune:
Art.18...
(7) Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstã de pânã la 2 ani sau de pânã la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncã şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordã în raport cu aceasta. (alineat introdus prin art. I pct. 12 din Legea nr. 7/2007, în vigoare de la 20 ianuarie 2007)

2. Asadar incepand cu 20.01.2007 perioada de CCC pana la 2 ani este vechime in munca si se ia in calcul pentru acordarea sporului de vechime.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane