Forum Discuţii juridice Executare silită poprire cont
Discuție deschisă în Executare silită

poprire cont

Am un credit de nevoi personale cu ipoteca,imobilul proprietatea parintilor, in acelasi timp am o datorie la finante.Finantele ameninta ca imi popresc contul.Poate codebitorul sa deschida un alt cont si plateasca in continuare rata,fara ca aceste sume sa intre in contul finantelor?Datoria la finante e destul de mare si nu o pot achita foarte repede,iar daca mi se blocheaza contul de rate banca va fi nevoita sa execute imobilul?
Creditorul cu scopul legitim de recuperare debit,va dispune procedura executarii silite ,asupra bunurilor mobile/imobile/conturi bancare/drepturi salariale
poate sau nu poate codebitorul sa plateasca in continuare rata?Am inteles contul curent al debitorului va fi poprit dar codebitorul poate plati daca deschide el cont pt plata ratelor?
m-am interesat la banca(pt.cei interesati)si da codebitorul poate plati rata daca a semnat contractul de credit.Asa ca finantele n-au decat sa blocheze contul:P