Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... EXECUTARE CODEBITOR?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

EXECUTARE CODEBITOR?

buna ziua,
in situatia in care am un credit bancar si nu mai pot plati rata intrucat am o poprire pe salariu de 1/2 din venituri pentru o pensie de intretinere, ce masuri poate lua banca? inteleg ca nu mai poate executa veniturile salariale, pentru ca acestea sunt deja executate.
mentionez ca, creditul este unul cu ipoteca pe doua imobile si ca are si un codebitor. banca se indreapta mai intai asupra ipotecilor sau asupra veniturilor codebitorului?

p
Creditorul poate executa silit co-debitorul, și poate continua executarea silită asupra imobilelor ipotecate.