Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Hartuire si discriminare la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Hartuire si discriminare la locul de munca

Buna ziua,
De cateva luni ma confrunt cu o situatie de hartuire serviciu, in ultimele saptamani ajungand in situatia de a fi extrem de deprimata si gasind ca singura solutie demisia.
Totul a inceput in momentul in care mi-am schimbat regimul alimentar, devenind vegetariana. De atunci, o parte din colegi (de ambele sexe) mi-au adus diverse jigniri si calomnii ca de exemplu : ca fac “cercuri” (orgii) cu Bivolaru, ca am intrat in MISA (desi nu sunt membra in asa ceva), am fost intrebata cand voi incepe sa-mi beau urina, mi s-a spus ca am/voi dobandi un retard si alte probleme psihice ca urmare a lipsei proteinelor animale din alimentatia mea, am fost catalogata ca fiind “debila din nastere”, etc...etc......Un coleg m-a jignit si ref. la niste cicatrici pe care le am in urma unui accident din copilarie....
Am incercat orice, de la a-i ignora, la a le explica de ce am facut alegerea de a deveni vegetariana : ca sunt crestin-ortodoxa – religie ce incurajeaza postul, ca sunt oameni care s-au vindecat de cancer renuntand la alimente animaliere, ca mi-e mila de animale si nu vreau sa particip la omorarea lor, ca nu vreau sa mananc animale moarte.....atat mi-a trebuit pentru ca acum ma acuza ca eu i-am jignit pe ei zicandu-le ca mananca animale moarte/cadavre......ca si cum le-ar manca vii.........
Cativa colegi carora le-a fost mila de mine, mi-au spus si discreditarile si jignirile pe care ceilalti mi le aduc atunci cand nu sunt prezenta in birou....dar la o adica nu stiu daca ar recunoaste ce au auzit....intrucat i-ar pune intr-o situatie “delicata” fata de restul hartuitorilor....
Am facut cerere de transfer, catre directoare (in cerere am scris motivele de mai sus si am precizat ca daca nu mi se aproba intr-o saptamana imi voi prezenta demisia deoarece consider ca este o situatie de hartuire si discreditare a minoritatilor....), in alt birou unde exista un loc liber conform organigramei, dar nu mi s-a aprobat.....mentionez ca lucrez la o firma de stat....unde totul este pe “pile”.....iar unul din hartuitori este prieten de familie cu directoarea, si in trecut a facut si alte “probleme” care i s-au trecut cu vederea.....chiar am impresia ca vor sa ma scoata pe mine vinovata....
Consider ca singura solutie a ramas sa demisionez si apoi sa-i dau in judecata, dar ar insemna alt stres tot pentru mine....si nici nu sunt sigura ca as obtine ceva daune morale/financiare....
Vreau sa va intreb daca credeti ca pot lua si alte masuri/gasi alta solutie....caci eu am ajuns la limita puterilor....
Multumesc anticipat....

ori va dati demisia, ori ii ignorati
daca le faceti plangere penala (in termen de 2 luni), sau actiune in instanta, nu va va usura situatia la munca. trebuie sa aveti probe solide, altfel va pierdeti timpul si banii
Nu va mai faceti probleme:tot mai multe persoane recurg la un astfel de regim.
Pentru discriminare vedeti Art.5 Codul Muncii si O.G.137/200.
In cazul demisiei nu beneficiati de indemnizatie de somaj si nici de compensatia prevazuta de Art.78 CCMN.
Multumesc pentru raspuns, sunt constienta si eu de faptul ca alegerea de a deveni vegetariana este una corecta din toate punctele de vedere.....
Ideea era ca nu as vrea sa-mi pierd locul de munca pentru faptul ca am curaj sa fiu "altfel" ! In actualul birou exista cateva persoane mahalagii si, cred eu.....ca acesta a fost factorul determinant....In biroul in care am solicitat transferul lumea e de calitate mult mai buna, zic eu, si exista in prezent un post liber acolo, deoarece a plecat cineva ! In acelasi timp, in biroul actual suntem supra aglomerati, exista mai multi angajati decat posturi in organigrama.....asa ca eu ma consider ca avand toate motivele si argumentele logice ca sa ma lase sa ma tranfer de acolo !! Dar aceasta directoare este pur si simplu genul de om rau pana in maduva oaselor....asta ca sa ma exprim elegant.....Si desi nu am avut nici un fel de abateri disciplinare si sunt chiar apreciata de sefi pentru munca depusa dpdv profesional....ea incearca sa gaseasca ceva incriminator in trecutul meu....este de-a dreptul patetic ce mi se intampla.....