Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general activitati dependente
Discuție deschisă în Contabilitate în general

activitati dependente

Un specialist in IT are activitate dependenta - mai precis lucreaza cu baza materiala a firmei si el contribuie doar cu mintea sa- si emite o factura catre
firma .

Din punct de vedere al PFA-ului ,doream sa stiu daca datoreaza doar cotele de contributii individuale adica cas 10.5% , somaj 0,5% . Sanatatea se datoreaza 5.5% la venitul net ?

Stiu ca contributiile se datoreaza solidar de catre PFA si de firma cu care are contract . Cum se poate convinge firma ca PFA-ul a platit contributiile la stat ?

Va multumesc anticipat !
Facand dovada platii acestora