Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca

Buna ziua,

Lucrez intr-o companie cu peste 400 de angajati. Compania isi desfasoara activitatea la nivel national.

Intrebarea mea este: Cine ar trebui sa organizeze alegerile pentru reperezentantii salatiatilor in vederea semnarii contractului colectiv de munca? Angajatii sau departamentul de resurse umane?
Departamentul RU - trebuie sa participe 50+1 din numarul salariatilor ca alegerea reprezentantilor sa fie valida cf legii
Salariatii isi aleg reprezentantii .. Reprezentanţii salariaţilor sunt aleşi în cadrul adunării generale a salariaţilor, cu votul a cel puţin jumătate din numărul total al salariaţilor.
Organizarea alegerilor pentru numirea reprezentantilor o poate face si un comitet de initiativa din cadrul salariatilor.
Si esti obligat sa anunti pe toata lumea?
Da, se anunta toti salariatii ...
Vreau sa mentionez ca firma a trimis un convocator in toata firma. Ma refer daca comitetul de initiativa este obligat sa anunte pe toata lumea.