Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Ce se poate intampla daca nu ma prezint la convocarea societatii in vederea cercetarii disciplinare datorita absenteleor nemotivate? Daca am absente nemotivate nu pot sa imi inchida cartea de munca? Nu m-am mai prezentat la munca din august 2010 si abia acum m-au convocat, cu toate ca la controlul efectuat de ITM au zis ca mi-au trimis din august notificare sa ma prezint la sediul firmei in vederea clarificarii situatiei contractului de munca. Nu au trimis nici o notificare.
Ce se poate intampla?
Neprezentarea salariatului la convocarea făcută fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancţionarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.
puteti fi concediat.
La ce sanctiuni ma pot astepta?
Si daca nu vor sa ma concedieze? Se poate ajunge la sanctiuni penale?
palcuo a scris:

Si daca nu vor sa ma concedieze? Se poate ajunge la sanctiuni penale?

Nu are cum sa se ajunga la asa ceva ... sanctiunile disciplinare sunt urmatoarele:
a) avertismentul scris;
b) suspendarea contractului individual de muncă pentru o perioadă ce nu poate depăşi 10 zile lucrătoare;
c) retrogradarea din funcţie, cu acordarea salariului corespunzător funcţiei în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăşi 60 de zile;
d) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;
e) reducerea salariului de bază şi/sau, după caz, şi a indemnizaţiei de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;
f) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.

Raspunderea penala se angajaeaza numai in momentul in care savarsiti o fapta de natura penala.