Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... OUG 50/2010
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

OUG 50/2010

Am un credit la o banca din 2007 si in desfasuratorul de plata de pina in oug 50 figurau 2 comisioane:comision de administrare cont (11 ron) si comision de risc(63 ron).Dupa adoptarea oug 50 am doar comision de administrare cont (74 ron).Prin urmare s-au cumulat cele doua comisioane cu toate ca in lege scrie ca nu se redenumesc.Intrebarea mea este:Este legal?Pot face ceva in aceasta privinta?
Puteti sa va adresati instantei de judecata.Se observa clar ca banca ocoleste normele juridice.Oricum, pe dreptul consumului comisionul de risc este clauza abuziva(asa s-au pronuntat unele instante) dar, ceea ce se poate incerca, ar fi si convingerea instantei ca ceea ce trece peste 11 lei este de fapt dobanda deghizata, aceasta fiind interzisa de dreptul comun.