avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... OUG 50/2010
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

OUG 50/2010

Am un credit la o banca din 2007 si in desfasuratorul de plata de pina in oug 50 figurau 2 comisioane:comision de administrare cont (11 ron) si comision de risc(63 ron).Dupa adoptarea oug 50 am doar comision de administrare cont (74 ron).Prin urmare s-au cumulat cele doua comisioane cu toate ca in lege scrie ca nu se redenumesc.Intrebarea mea este:Este legal?Pot face ceva in aceasta privinta?
Cel mai recent răspuns: ContSters178251 , utilizator 19:27, 20 Noiembrie 2010
Puteti sa va adresati instantei de judecata.Se observa clar ca banca ocoleste normele juridice.Oricum, pe dreptul consumului comisionul de risc este clauza abuziva(asa s-au pronuntat unele instante) dar, ceea ce se poate incerca, ar fi si convingerea instantei ca ceea ce trece peste 11 lei este de fapt dobanda deghizata, aceasta fiind interzisa de dreptul comun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 50/2010 nicolae1976 nicolae1976 oug 50 se aplica si creditelor in derulare? (vezi toată discuția)
Credit ipotecar brd aliss05 aliss05 Buna ziua, am si eu o intrebare, sunt client Brd cu un credit ipotecar pentru imobil contractat in 2006.Cinform ordonantei 50/2010 se pot percepe numai ... (vezi toată discuția)
Comision de risc la credit bancar alexauto1 alexauto1 Buna ziua ieri am fost la banca (BRD) unde am un credit de nevoi personale fara giranti si fara garantie imobiliara, sa vad despre ce este vorba cu actul ... (vezi toată discuția)