Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cec-ul cu castiguri in autoturisme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cec-ul cu castiguri in autoturisme

Buna ziua,ma poate lamurii si pe mine cineva.Am un cec de 5000 lei cu castiguri in autoturisme din anul1985,nu stiti ce se intampla cu aceste cecuri ?,am vazut ca cei care au depus banii pentru dacii vor fi despagubiti,dar restul?.Nu mi se pare normal ca restul sa nu primeasca nimic deorece statul s-a folosit de acesti bani la vremea respectiva ,iar in anii 80' ,5000 de lei erau bani.Nu exista nici o lege in acest sens?Multumesc
Da.Eu, cel putin, cred ca parerea dvs.(abcdeadi) este personala nu si competenta(Scuze daca gresesc) De aceea nici n-am mai scris nimic. Demonetizarea nu putea sa insemne si anularea acelor carnete de CEC. Cel putin n-am vazut precizat nimic in sensul acesta. Daca totusi este asa, va rog, precizati actul normativ si atunci am tot respectul pt.cuvantul dvs. Altfel...:))

felycica a scris:

Da.Eu, cel putin, cred ca parerea dvs.(abcdeadi) este personala nu si competenta(Scuze daca gresesc) De aceea nici n-am mai scris nimic. Demonetizarea nu putea sa insemne si anularea acelor carnete de CEC. Cel putin n-am vazut precizat nimic in sensul acesta. Daca totusi este asa, va rog, precizati actul normativ si atunci am tot respectul pt.cuvantul dvs. Altfel...:))

Conturile de depozit au o dobanda anuala (care in cazul cec-ului dumneavoastra era foarte mica in comparatie cu inflatia), un comision de administrare cont si un comision de retragere numerar.
Asa cum spunea un coleg pe acest forum, referitor la cec-urile in speta, este cel mai probabil ca suma de 5000 lei plus dobanda aferenta sa fie cu mult mai mica decat comisionul de administrare a contuluiu. Asa incat contul respectiv s-a inchis automat. Nu cred ca ati fi fost mai fericita sa ramana activ contul si sa fie pe minus.
Multumesc!
Acesta este raspunsul corect.Intre timp m-am documentat si eu si am primit acelasi raspuns.
Cum spuneam...Tot respectul!:):)
salut
eu nu am decit un astfel de carnet dar mi se pare normal ca CEC-ul sa-si tina promisiunea , adica contractul.eu nu am nevoie de despagubiri dar asa cum este normal daca s-ar cistiga in fiecare an autoturismele promise(defapt contractate)cindva va veni si rindul nostru.sunt de acord ca preturile la autoturisme nu mai sunt aceleasi dar si banii nostri de atunci......................