Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Schimbarea gradului de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Schimbarea gradului de invaliditate

Buna ziua,unchiulmeu a suferit un accident in anul 2003 si in prezent are invaliditate ireversibila,fiindu-i amputat piciorul.din 2003 a primit gradul 1 de invaliditate,iar anul acesta ia fosr luar acest grad si i sa dat gradul 2.nu intelege de ce pt ca are invaliditate ireversibila.cele doua doctorite l-au plimbat intre cele doua cabinete si tot nu i sa rezolvat.diagnosticul sau este:Traumatism complex a ambelor gambe cu amputatia gambei stangi.plaga contuza cu defect osteo-musculo-cutanat gamba dreapta.contuzie si escoriatii ale toracelui,sold si coapsa stanga.accident de tren.ce putem face?unde ne putem adresa sa isi caute dreptatea.este in mare imposibilitate.va multumesc.
Incercati o contestatie la spitalul unde a fost investigat. Incercati sa intrati in audienta la directorul spitalului.
A fost verificata incadrarea in grad de invaliditate, potrivit art. 6 din Legea nr. 119/2010 si Ordinului nr. 1.418/2010. Toate dosarele aflate in evidenta comisiilor de expertiza au fost / vor fi verificate.

Decizia de incadrare in gradul II de invaliditate poate fi contestata, in termen de 30 de zile de la comunicarea acesteia, la medicul sef al serviciului de expertiza medicala a capacitatii de munca din cadrul casei teritoriale de pensii.

Decizia emisa in solutionarea acestei contestatii poate fi contestata, in termen de 30 de zile de la comunicare, la tribunal.

Gabriela Pintea, Consilier juridic