Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap

Buna ziua,am o nelamurire la care sper sa ma luminati,ajutati va rog!sant pensionat pe caz de boala cu gradul 2 nerevizuibil din anul 2014,doctorita de la ultima comisie din 2014 de invaliditate ma trimis si la comisia de handicap cu acelasi dosar respectiv aceiasi boala ATAXIE SPINOCEREBELOASA boala cronica,la care am primit grad mediu de handicap avand in vedere ca sant IRECUPERABIL,cu reevaluare la 12 luni! Intrebarea mea este daca este normal ca la pensia de invaliditate sa am grad 2 nerevizuibil si la comisia de handicap grad mediu cu revizuire la 12 luni,cu aceiasi boala?am facut anul trecut recurs in suceava dar miau zis ca boala mea nu e trecuta in nomenclatorul lor,desi in lege este boala asta! Spunetimi va rog ce sa fac sau cui sa ma adresez sa rezolv ceva? Multumesc
Comisia Superioara de expertiza a persoanelor cu handicap s-a desfiintat, si drept urmare va trebui sa va adresați instanței de contencios administrativ, care este tribunalul din fiecare judet.
Conform ultimei modificari facute de OUG nr 51/2017, certificatele emise pot fi contestate la Instanța de Contencios Administrativ, în termen de 30 de zile.
`
Dar trebuie sa am gradul 2 la ambele pensii sau nu?nu tot medicii au fost la ambele comisii?ce sanse am daca merg in instaanta?
Care 2 pensii`? Pentru handicap NU se primește pensie, ci o indemnizație și un buget personal complementar. Pentru gradul mediu se acordă doar buget personal complementar.
Nu vă poate da nimeni nici o șansă pe un forum, în privința contestației certificatului de încadrare în grad de handicap mediu.
Invaliditatea și Handicapul nu sunt sinonime, și fiecare boala are alte criterii la invaliditate și alte criterii la handicap.
Se poate să fiți în gradul 1 de invaliditate și gradul MEDIU de handicap, și INVERS.
Sunt cazuri când sunt încadrați în gradul grav de handicap, și oamenii lucrează cu 4 ore și au gradul 3 de invaliditate.
V-am spus toate astea ca să știți, că dacă mergeți în instanță cu contestația, faptul că sunteți în gradul 2 de invaliditate, nu-i un motiv temeinic pentru a câștiga procesul, cele 2 comisii medicale sunt separate și au norme diferite și criterii separate de încadrare.
Comisia de handicap nu expertizează capacitatea de muncă a persoanei, ci DIZABILITATEA acesteia.
Trebuie să invocați alte motive(medicale) pentru a primi o altă încadrare de handicap.
Dapix, utilizator
Dapix a scris:

Care 2 pensii`? Pentru handicap NU se primește pensie, ci o indemnizație și un buget personal complementar. Pentru gradul mediu se acordă doar buget personal complementar.
Nu vă poate da nimeni nici o șansă pe un forum, în privința contestației certificatului de încadrare în grad de handicap mediu.
Invaliditatea și Handicapul nu sunt sinonime, și fiecare boala are alte criterii la invaliditate și alte criterii la handicap.
Se poate să fiți în gradul 1 de invaliditate și gradul MEDIU de handicap, și INVERS.
Sunt cazuri când sunt încadrați în gradul grav de handicap, și oamenii lucrează cu 4 ore și au gradul 3 de invaliditate.
V-am spus toate astea ca să știți, că dacă mergeți în instanță cu contestația, faptul că sunteți în gradul 2 de invaliditate, nu-i un motiv temeinic pentru a câștiga procesul, cele 2 comisii medicale sunt separate și au norme diferite și criterii separate de încadrare.
Comisia de handicap nu expertizează capacitatea de muncă a persoanei, ci DIZABILITATEA acesteia.
Trebuie să invocați alte motive(medicale) pentru a primi o altă încadrare de handicap.

Boala de care sufar ataxia spinocerebeloasa nu este asa cunoscuta si comisia din suceava sant sigur ca habar nu au despre asta,cred ca numai televiziunea ii va face sa citeasca legea care zice ca aceasta boala nu are nevoie de reevaluare la un an!asta scrie la comisia a 2.---'
Lista afectiunilor care creeaza handicap ireversibil si pentru care se poate emite certificate de persoana cu handicap cu caracter permanent in contextual criteriilor medico-psihosociale aprobate prin Ordinul comun nr. 762 al MMFES si nr. 1992 al MSF publicat in Monitorul Oficial al Romaniei cu nr. 885 bis din 27.12.2007

A. - LA PRIMA EXAMINARE:

1. Nevazatori (vederea sub 1/25 la ambii ochi cu pmm, pl, fpl - cecitate practica sau absoluta);
Amputatii:
membrul superior: mana, antebrat, brat - bilateral;
membru inferior: gamba, coapsa - bilateral;
2. Lipsa membrului superior prin dezarticulatie scapulo-humerala;
3. Lipsa membrului inferior prin dezarticulatie coxo-femurala;
4. Lipsa prin dezarticulatie a unui membru pelvin asociat cu o amputatie sau dezarticulatie de membru toracic;
5. Cretinismul;
6. Oligofria, forme cu imbecilitate sau idiotenie: IQ sub 33;
7. Tulburarea autista (sindrom Langdon Down);
8. Boala Alzheimer, dementa senila, dementa Pick - forme avansate;
9. Boala Parkinson - forme accentuate sau grave;
10. Sechele AVC cu deficit motor de tip plegic, paretic, ataxie;
11. Sindromul imunodeficitar cronic, stadiul clinico imunologic A3, B3, C1, C2, C3;
12. Surdomutitatea congenitala sau surditate bilaterala dobandita inaintea achizitionarii limbajului cu demutizare slaba/nula, cu pierdere peste 90% db (cofoza);
13. Surdocecitatea;
14. Pensionarii de limita de varsta ca persoana cu handicap in conditiile Legii 57/1992, art.11, OUG 102/1999, art. 44 sau Legii 19/2000 art. 47 alin. 1, lit. a), b), c).

B. - LA A DOUA EXAMINARE:

1. Scleroza laterala amiotrofica forma avansata;
2. Coree cronica;
3. Sindrom extrapiramidal de cauza diversa - sever;
4. Boala Westphall Strumpell;
5. Distrofia musculara progresiva, forma avansata;
6. Amiotrofia degenerativa de tip Aran-Duchenne si Charcot Marie - forme avansate;
7. Parapareza, paraplegia, tetrapareza, tetraplegia, tripareza;
8. Epilepsia cu crize frecvente cu tulburari psihice interaccesuale;
9. Schizofrenia - in formele cu evolutie provredienta severa a personalitatii si comportamentului cu potential antisocial, in formele care au instituita interdictia;
10. Tulburarea de personalitate antisociala si alte afectiuni psihice care determina punerea sub interdictie;
11. Mania cronicizata, tulburarile afective bipolare, ciclotimia rapida, depresia severa cronicizata;
12. Monoculari, incadrati in handicap usor sau mediu;
13. Tulburarile de auz congenitale sau dobandite precoce (copilarie - adolescenta), care se protezeaza greu, cu pierdere de auz de peste 70 db asociate cu tulburari psihice si de limbaj;
14. Laringectomia totala cu tarhep stoma permanenta determinata de procesele maligne sau zdrobirea laringelui;
15. Cancerul de colon cu anus iliac (sigma-anus definitiv);
16. Cancerul de vezica urinara sau alte tipuri de cancere cu implantare de ureter (indiferent unde este implantul);
17. Gastrectomia larga pentru ADK cu gastostoma;
18. Spondilita anchilozanta stadiul IV;
19. Poliartrita evolutiva stadiul IV;
20. Luxatia de sold congenitala bilaterala cu coxactroza sau anchiloza secundara;
21. Leuconevraxita - forme cu evolutie progresiva sau cu pusee acute frecvente;
22. Cifoscolioze sau scolioze deformante cu insuficienta respiratorie accentuata sau grava sau cu tulburari neurologice;
23. Talasemia majora (forma majora);
24. Anemiile aplastice, in formele severe cu complicatii accentuate sau grave;
25. Purpura trombocitopenica idiopatica cu sangerari in SNC cu deficit motor de tip paretic sau plegic;
26. Trombofilia ereditara (primara), in formele cu accidente trombotice - sechele durabile;
27. Boala Waldenstrom - formele avansate cu complicatii;
28. Mielomul multiplu in formele cu sindrom de compresiune medulara;
29. Hemofilia cu anchiloze in pozitii vicioase, amiotrofii si deformari articulare, cu implicatii in statica si mers;
30. Amputatie membru toracic: brat, antebrat sau mana - unilateral;
31. Amputatie unilaterala de gamba, coapsa, picior;
32. Degenerescenta hepato-lenticulara (boala Wilson), forme avansate;
33. Boala Little - forma avansata si severa;
34. Ataxia coreo-atetozica, forme accentuate si grave;
35. Distrofia miotonica Steinert, forme accentuate si grave;
36. Miotonia congenitala Thompson cu hipotrofie musculara difuza;
37. Eredo-ataxia spino-cerebeloasa Friedrich, forma accentuata si grava;
38. Eredo-ataxia spino-cerebeloasa Pierre - Marie cu tulburari piramido-cerebeloase accentuate sau grave;
39. Sechele dupa poliomielita insotita de deficienta accentuata sau grava;
40. Cardiomiopatiile primare, primitive sau ideopatics, cu ICC NYHA ¾ si 4;
41. Angiocardiopatiile congenitale, cianogene sau necianogene, operate sau neoperate, cu insuficienta cardiaca clinic manifesta;
42. Tulburarile de ritm si de conducere persistente si severe contractate precoce (purtatori de peace-maker);
43. Tumorile hipofizare cu sindrom oftalmologic accentuat sau grav (cecitate practica sau absoluta);
44. Nanism hipofizar;
45. Condrodisplazia;
46. Mixedemul pri
Flutur1977, utilizator
Va rog sa-mi spuneti daca dupa noile modificari legislative, cu dg de Tulburare afectva bipolara se poate cere incadrare in grad de hanicap? Si daca medicul de medicina muncii poate da INAPT de munca ?
Va multumesc.