Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recunoastere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recunoastere copil

Am o mare problema.Cum se poate ca o femeie sa faca copil in timpul casatoriei cu un alt barbat si acesta sa trebuiasca trecut pe numele actualului sot.Eu sunt in divort de 2 ani,sotul e plecat in Spania si nu a mai calcat prin tara.Am incercat sa imi refac viata intre timp pentru ca divortul mai poate dura cativa ani.Am avut surpriza total neplacuta sa constat ca copilul avut cu noul meu partener apartine de drept celuilalt si tatal copilului nu poate face nimic sa-l recunoasca sau sa aiba vre-un drept.In plus suntem si la mana fostului,daca vrea sa deschida actiune in instanta sau nu de negare a paternitatii?Chiar nu se poate face nimic in acest sens?Cineva ar trebui sa mai modifice aceste legi.
Va multumesc anticipat.Daca exista cea mai mica portita prin care se poate face ceva v-as fi recunoscatoare pentru un raspuns.
SuzyCat, utilizator
Copilul nascut in timpul casatoriei are ca tata pe sotul mamei.
Nu sunteti deloc la mana sotului dvs., numai ca trebuie sa va si informati ce trebuie sa faceti.
Actiunea in tagaduirea paternitatii o puteti formula si dvs.,in contradictoriu cu actualul sot.
Actiunea trebuie formulata in termen de 3 ani de la nasterea minorului.
In urma admiterii acestei actiuni, minorului ii va fi eliberat un certificat de nastere fara tata.
Dupa aceea, tatal natural are posibilitatea sa recunoasca minorul fie printr-o declaratie la serviciul de stare civila, fie prin declaratie notariala, dupa care minorului ii va fi eliberat un certificat de nastere in care tatal natural va figura la rubrica respectiva.
Daca veti dori ca minorul sa poarte si numele de familie al tatalui natural. atunci va fi necesar sa promovati din nou o actiune de "incuviintare purtare nume".
Angajati avocat.
Puteți și dvs porni acțiune împotriva soțului pentru tăgada paternității, este modificat codul familiei prin legea 288/2007 astfel că pot cere tăgada paternității soțul, mama copilului și copilul. Atenție dreptul dvs de a solicita tăgada paternității se prescrie în termen de 3 ani de la nașterea copilului! Dacă acțiunea nu a fost introdusa în timpul minorității copilului, acesta o poate porni într-un termen de 3 ani de la
data majoratului sau. Deci dacă nu a împlinit copilul 3 ani încă puteți acționa, iar după admiterea acțiunii pentru tăgada paternității tatăl biologic poate să îl recunoască.
simonette12 a scris:

Copilul nascut in timpul casatoriei are ca tata pe sotul mamei.
Nu sunteti deloc la mana sotului dvs., numai ca trebuie sa va si informati ce trebuie sa faceti.
Actiunea in tagaduirea paternitatii o puteti formula si dvs.,in contradictoriu cu actualul sot.
Actiunea trebuie formulata in termen de 3 ani de la nasterea minorului.
In urma admiterii acestei actiuni, minorului ii va fi eliberat un certificat de nastere fara tata.
Dupa aceea, tatal natural are posibilitatea sa recunoasca minorul fie printr-o declaratie la serviciul de stare civila, fie prin declaratie notariala, dupa care minorului ii va fi eliberat un certificat de nastere in care tatal natural va figura la rubrica respectiva.
Daca veti dori ca minorul sa poarte si numele de familie al tatalui natural. atunci va fi necesar sa promovati din nou o actiune de "incuviintare purtare nume".
Angajati avocat.

Am avocat tinand cont de faptul ca sunt in divort,doar ca am nascut de 3 zile si acum am avut surpriza sa aflu cum se procedeaza in asemenea situatii.Va multumesc mult pentru raspuns.
fkt_eva a scris:

Puteți și dvs porni acțiune împotriva soțului pentru tăgada paternității, este modificat codul familiei prin legea 288/2007 astfel că pot cere tăgada paternității soțul, mama copilului și copilul. Atenție dreptul dvs de a solicita tăgada paternității se prescrie în termen de 3 ani de la nașterea copilului! Dacă acțiunea nu a fost introdusa în timpul minorității copilului, acesta o poate porni într-un termen de 3 ani de la
data majoratului sau. Deci dacă nu a împlinit copilul 3 ani încă puteți acționa, iar după admiterea acțiunii pentru tăgada paternității tatăl biologic poate să îl recunoască.
[/quot
Multumesc mult pentru raspuns,copilul s-a nascut acum 3 zile si tot atunci am aflat si cum stau lucrurile in cazul meu.Nici prin gand nu mi-a trecut ca tatal biologic nu il poate trece pe numele sau.Nu am crezut ca daca pe certificatul de casatorie este trecut un nume asta il face tatal tuturor copiilor mei fara sa se tina cont de nimic altceva.Va multumesc mult inca o data.
copilul nascut in timpul casatoriei poarta numele parintilor.
nu conteaza care este tatal
.