Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Paternitate.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Paternitate.

Buna ziua.Am sa va expun pe scurt situatia in care ma aflu.
Sotia mea are in aprilie un an de cand a plecat de acasa,deschizand un proces de divort dupa o luna de la plecare.Avem o fetita de 9 ani,fetita a mers cu ea.
Motivul divortului-nepotrivire de caracter.
Sotia are 35 ani.In acest timp si-a facut un prieten care are 17 ani...In ianuarie procesul s-a suspendat din cauza neglijentei sotiei de a se prezenta la termenele de judecata.
Astazi m-a sunat si mi-a zis ca i-a iesit un test de sarcina pozitiv,si e foarte bucuroasa,vrea sa pastreze copilul.
Cu siguranta eu nu pot fi tatal copilului.Tatal lui este tanarul cu care are relatia de care v-am zis.
Intrebari.
1.Ce as putea face pentru a nega paternitatea copilului.
2.Este motiv de divort situatia care e prezentata?
3.Ce sanse as avea pentru a primi custodia fetitei mele.
4.Care e urmatorul pas pe care ar trebui sa-l fac?
5.daca tatal este minor,avand sub 18 ani cum va fi privita situatia lui ca tata.

Nu stiu daca am fost coerent.Daca aveti nelamuriri va rog sa-mi cereti si vi le dau.
Va multumesc de ajutor.
eucristi74 a scris:

Buna ziua.Am sa va expun pe scurt situatia in care ma aflu.
Sotia mea are in aprilie un an de cand a plecat de acasa,deschizand un proces de divort dupa o luna de la plecare.Avem o fetita de 9 ani,fetita a mers cu ea.
Motivul divortului-nepotrivire de caracter.
Sotia are 35 ani.In acest timp si-a facut un prieten care are 17 ani...In ianuarie procesul s-a suspendat din cauza neglijentei sotiei de a se prezenta la termenele de judecata.
Astazi m-a sunat si mi-a zis ca i-a iesit un test de sarcina pozitiv,si e foarte bucuroasa,vrea sa pastreze copilul.
Cu siguranta eu nu pot fi tatal copilului.Tatal lui este tanarul cu care are relatia de care v-am zis.
Intrebari.
1.Ce as putea face pentru a nega paternitatea copilului.
2.Este motiv de divort situatia care e prezentata?
3.Ce sanse as avea pentru a primi custodia fetitei mele.
4.Care e urmatorul pas pe care ar trebui sa-l fac?
5.daca tatal este minor,avand sub 18 ani cum va fi privita situatia lui ca tata.

Nu stiu daca am fost coerent.Daca aveti nelamuriri va rog sa-mi cereti si vi le dau.
Va multumesc de ajutor.

Raspuns:
1.Dupa nasterea minorului daca tatal biologic nu cere stabilirea paternitatii fata de acesta(hotararea putand constitui proba in divort),dvs.aveti dreptul sa contestati paternitatea.
2.Situatia mentionata poate constitui un motiv de divort,putand fi dovedit cu martori si hotararea de paternitate
3.Puteti avea sanse,dar destul de mici,sa obtineti custodia minorului.O mama poate avea relatii cu un alt barbat, poate sa nasca si un copil dintr-o alta relatie.Aceasta nu inseamna ca mama nu are grija de copil si ca nu se preocupa de cresterea si ingrijirea acestuia.Daca puteti dovedi astfel de carente inm atitudinea mamaei este alta situatie
4.Puteti sesiza organele de urmarire penala pentru relatii cu un minor,daca aceasta sesizare va avantajeaza

Situatia dvs,este destul de complexa,astfel ca va sfatuiesc sa va angajati aparator pentru a vi se putea solutiona problemele cu profesionalism
Am discutat cu sotia,si ar vrea sa puna copilul pe numele tatalui natural.
Cum se poate face acest lucru in situatia noastra?
Se poate face aceasta chiar daca el e minor?
Va multumesc.
eucristi74 a scris:

Am discutat cu sotia,si ar vrea sa puna copilul pe numele tatalui natural.
Cum se poate face acest lucru in situatia noastra?
Se poate face aceasta chiar daca el e minor?
Va multumesc.

Copilul nascut in timpul casatoriei are ca tata pe sotul mamei.Daca nu divortati, dvs veti fi considerat tatal copilului.Un minor nu poate recunoaste un copil.
r.gabi a scris:

1.Dupa nasterea minorului daca tatal biologic nu cere stabilirea paternitatii fata de acesta(hotararea putand constitui proba in divort),dvs.aveti dreptul sa contestati paternitatea.

Asta se invata la cursurile de mediere???
Daca nu cunoasteti o boaba de dreptul familiei, macar abtineti-va.

Copilul ce se va naste va avea ca tata pe SOTUL mamei, adica pe dvs. dle. @eucristi74.
Pentru ca acest copil sa poata fi RECUNOSCUT de tatal sau adevarat trebuie ca mai intai sa se fi pronunt o hotarare judecatoresca de admitere a actiunii de TAGADA de paternitate (tagada! si nu contestare dle. r gabi, termenii acestia nu pot fi folositi cum se nimereste).
Actiunea in tagada de paternitate poate fi pornita de mama ori de dvs. dle@ eucrsti74 (si e total independenta de actiunea de divort). Chiar daca intre timp divortati, copilul acesta fiind CONCEPUT in timpul casatoriei tot al dvs. se cheama ca este. Divortul pana la nastere nu schimba nimic. Solutia nu poate fi decat o hotarare judecatoresca de admitere a unei actiuni in tagada de paternitate.

NUMAI dupa pronuntarea acestei actiuni tatal natural poate sa recunoasca acest copil sau, daca nu o face, mama poate porni o actiune in stabilire de paternitate. (deci dle @r. gabi actiunea in stabilire de paternitate nu o face barbatul, ci mama impotriva tatalui prezumtiv ce ar fi trebuit sa faca recunoasterea dar nu o face).
Fara o hotarare judecatoreasca de tagada nu se poate face recunosterea pentru ca numai un copil din afara casatoriei poate fi recunoscut, ori acest copil este conceput in timpul unei casatorii, deci, pana una alta, are statut de copil din casatorie. Trebuie sa piarda acest statut pentru a putea fi recunoscut, altminteri recunosterea nu are nici o valoare.
romascanu, moderator
Imi cer scuze pentru greseala .Mi-o asum !
r.gabi