Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... respingerea exceptiei netimbrarii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

respingerea exceptiei netimbrarii

daca s-a facut cerere de recurs fara a se achita taxa de timbru si timbrul judiciar iar primul termen sa amanat pt. a i se pune in vedere sa achite taxa de timbru iar la al doilea termen am cerut anularea recursului ca netimbrat conform art.20 alin.1 si 3 din Legea 146/1997,de ce mi sa respins exceptia netimbrari si sa repus cauza pe rol?
va multumesc!
Posibil sa fi timbrat pana la sfarsitul sedintei, iar la momentul deliberarii chitanta se afla la dosar.
probabil ca pana la sfarsitul sedintei de judecata sa se fi timbrat si acesta e motivul si pentru respingerea exceptiei si pt. repunerea cauzei pe rol
va multumesc de raspunsuri.
leonida a scris:

va multumesc de raspunsuri.

o sa merg sa cer dosarul la studiu sa vad daca a depus taxa de timbru,dar am o nelamurire,conform art 20 alin.2 din Legea 146/1997 in care se stipuleaza ca:"daca taxa de timbru nu a fost platita in cuantumul legal in momentul inregistrarii cererii.......instanta va pune in vedere petentului sa achite suma datorata pana la primul termen de judecata",asta inseamna ca a fost citata cu mentiunea achitarii taxei de timbru?trebuia pana la primul termen?
legal trebuia sa fie citata partea cu mentiunea achitarii taxei de timbru pana la primul termen.