avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

vreau sa introduc actiune de divort, am doi copii, motivul ar fi adulter, vreau sa stiu daca asi putea avea castig de cauza, ma refer la copii sa-mi fie incredintati mie, si ar mai fi o problema eu locuiesc de 15 ani intr-un apartament care este proprietatea socrilor mei daca am dreptul sa raman in acea casa .
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 11:17, 26 Noiembrie 2010
Pentru a solicita desfacerea casatoriei pe acest motiv trebuie sa il si dovediti cu acte(eventual poze) si martori. De regula copiii sunt incredintati mamelor, insa pentru motive temeinice si daca e in interesul minorilor instanta poate decide incredintarea si tatalui. Astfel, dv. trebuie sa dovediti ca mama nu se ingrijeste de copii, ca are o conduita ce nu este propice cresterii minorilor si ca dv aveti posibilitati materiale sa ii cresteti si sa ii educati.
In ce priveste locuinta, nu aveti nici un drept atata timp cat socrii dv. nu mai doresc sa locuiti acolo. Pentru a putea avea castig de cauza in ce priveste incredintarea minorilor dv. trebuie sa va gasiti un loc in care sa stati, sa inchiriati eventual un apartament unde sa le oferiti conditii minorilor.
Va sfatuiesc sa va angajati un avocat ca sa va indrume si sa va asiste.

revin, v-am raspuns presupunand ca dv., sunteti tatal
In caz contrar, ar mai usor sa va fie incredintati minorii.
Ultima modificare: Luni, 22 Noiembrie 2010
Cabinet Avocat Serghie Daniela Cristina, Avocat
cristina.serghie a scris:

Pentru a solicita desfacerea casatoriei pe acest motiv trebuie sa il si dovediti cu acte(eventual poze) si martori. De regula copiii sunt incredintati mamelor, insa pentru motive temeinice si daca e in interesul minorilor instanta poate decide incredintarea si tatalui. Astfel, dv. trebuie sa dovediti ca mama nu se ingrijeste de copii, ca are o conduita ce nu este propice cresterii minorilor si ca dv aveti posibilitati materiale sa ii cresteti si sa ii educati.
In ce priveste locuinta, nu aveti nici un drept atata timp cat socrii dv. nu mai doresc sa locuiti acolo. Pentru a putea avea castig de cauza in ce priveste incredintarea minorilor dv. trebuie sa va gasiti un loc in care sa stati, sa inchiriati eventual un apartament unde sa le oferiti conditii minorilor.
Va sfatuiesc sa va angajati un avocat ca sa va indrume si sa va asiste.

revin, v-am raspuns presupunand ca dv., sunteti tatal
In caz contrar, ar mai usor sa va fie incredintati minorii.





nu eu sunt mama, in legatura cu probele poze acestea nu exista ce alte probe asi putea prezenta?
Daca solicitati pentru acest motiv il puteti dovedi doar cu poze, mesaje,martori, scrisori.. Insa e bine sa nu mergeti doar pe acest motiv, daca nu aveti probe suficiente.
aveti statutul de tolerat in casa socrilor si va pot evacua
cristina.serghie a scris:

Daca solicitati pentru acest motiv il puteti dovedi doar cu poze, mesaje,martori, scrisori.. Insa e bine sa nu mergeti doar pe acest motiv, daca nu aveti probe suficiente.



pot sa dovedesc cu factura de tel. detaliata
unde apare respectivul nr. de tel apelat si de 30 de ori intr-o singura zi? si cate 30 de sms intr-o singura zi?
si mai am o intrebare exista riscul sa-mi fie incredintat numai un copil si unul tatalui
Ultima modificare: Luni, 22 Noiembrie 2010
mima26, utilizator

Alte discuții în legătură

Divort elli20 elli20 Sunt in divort cu sotul din vina lui, si este la mijloc si un minor.In viata mea a intervenit altcineva. Poate acest lucru sa afecteze cazul, in sensul sa ... (vezi toată discuția)
Infidelitate- divort cu minor cryssm cryssm daca sotul meu ma inseala,si si-a dus copilul la amanta ,....pot avea castig de cauza asupra tutelei minorului?spre ex daca as duce copilul la psholog si ... (vezi toată discuția)
Drepturile parintesti razvi5 razvi5 Buna ziua! in ce conditii un copil de 2ani este incredintat tatalui? daca mama nu are alte bunuri decat locuinta parintilor (undeva la tara) si un salariu mic, ... (vezi toată discuția)