Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

vreau sa introduc actiune de divort, am doi copii, motivul ar fi adulter, vreau sa stiu daca asi putea avea castig de cauza, ma refer la copii sa-mi fie incredintati mie, si ar mai fi o problema eu locuiesc de 15 ani intr-un apartament care este proprietatea socrilor mei daca am dreptul sa raman in acea casa .
Ce varste au copii dvs.?
Exista posibilitatea ca unul dintre minori sa fie incredintat tatalui in situatia in care unul dintre minori are varsta pentru a fi ascultat de instanta, respectiv 10 ani, iar acesta sa opteze pentru incredintarea sa catre tata.
Atunci cand instanta decide incredintarea minorilor , aceasta are in vedere o serie de criterii pe care va invit sa le lecturati aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
In privinta infidelitatii conjugale aceasta constituie un motiv de divort si poate fi probata cu atat cu inscrisuri ( factura detaliata a convorbirilor, fotografii) si martori.
In privinta imobilului, este recomandat sa va mutati din casa socrilor pentru ca la momentul incredintarii se vor avea in vedere si conditiile locative in care minorii urmeaza sa locuiasca cu mama lor , astfel ca va fi nevoie sa probati ca aveti o locuinta decenta pentru a le oferi acestora conditii optime de crestere si educare.
Angajati avocat.