Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... deschidere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

deschidere succesiune

tatal meu a decedat acum 2 ani casa in care locuieste si acum mama mea este construita de ei de vreo 40 de ani pe un teren de la tatal sau find si el decedat.mama a aflat acum de la primarie ca imobilul este pe numele socrului sau acesta mai are un fiu ce putem face ? la primarie sa platit impozitul pe numele tatalui meu ,mentionez ca mai am 2 frati.
Buna ziua !
Trebuie sa initiati o actiune pentru deschiderea succesiunii tatalui in instanta.
Cu stima !
In baza documentelor care va atesta calitatea de ruda cu defunctul proprietar asupra terenului si bunului imobil,promovati actiune in instanta pentru deschiderea si dezbaterea succesiunii
partaj succesoral si iesirea din indiviziune.