Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Verisoara mea a fost casatorita 50 de ani ,locuind la tara,in casa socrilor, impreuna cu varul meu. Cand socrii au murit, varul meu a facut succesiunea dar nu a trecut-o in acte si pe sotie (din prostie de om simplu, de la tara, nu intentionat). Acum a murit si varul meu. Nu au urmasi. Ea a vrut sa faca succesiunea dar i s-a spus ca trebuie ca surorile,fratii socrilor ei(sau urmasii lor) sa fie de acord. Rudele din partea socrului au mers la notariat cu ea, spunand ca n-au pretentii dar cele din partea soacrei nu vor sa mearga. Cum poate sa faca succesiunea in aceste conditii?!
Prin instanta. sa ia legatura cu un avocat care macar sa ii redacteze actiunea daca nu vrea sa o reprezinte, ptr ca taxele sunt mari ptr succesiune si ma gandesc ca nu are de unde sa scoata. va trebui sa plateasca 3% din valoarea masei succesorale ca taxa de timbru judiciar + onorariu de avocat.
Casa socrilor fiind proprietatea lor, in urma decesului trecea ca mostenire catre fiu lor (sotul verisoarei). La decesul acestuia, doarece in masa sa succesorala se gasea acest bun, acesta revine sotiei supravietuitoare care intra in concurs cu colateralii ordinari. Cota sotiei in acest caz este de 3/4. Daca nu se poate realiza partajul voluntar paartea poate cere iesirea din indiviziune prin instanta si pentru ca are cota superioara si mai are si posesia bunului facand si imbunatatiri poate solicita atribuirea bunului cu obligare la plata sultei catre ceilalti
valery a scris:

Prin instanta. sa ia legatura cu un avocat care macar sa ii redacteze actiunea daca nu vrea sa o reprezinte, ptr ca taxele sunt mari ptr succesiune si ma gandesc ca nu are de unde sa scoata. va trebui sa plateasca 3% din valoarea masei succesorale ca taxa de timbru judiciar + onorariu de avocat.

Foarte corect!
Actiune in instanta si nu mai este nevoie sa rugati pe cineva sa se prezinte la notariat!B-)
sotia varului dvs vine la succesiunea sotului impreuna cu colateralii ordinari .
intrucat nu toti sunt de acord cu dezbaterea succesiunii , aceasta nu se poate realiza la notariat. in atare conditii mai ramane posibilitatea introducerii actiunii privind partajului succesoral , in instanta .

sotia varului dvs . va trebui sa introduca aceasta actiune la judecatorie, chemandu-i in judecata pe succesorii care nu sunt de acord cu dezbaterea succesiunii .
anushca a scris:
Verisoara mea a fost casatorita 50 de ani ,locuind la tara,in casa socrilor, impreuna cu varul meu. Cand socrii au murit, varul meu a facut succesiunea dar nu a trecut-o in acte si pe sotie (din prostie de om simplu, de la tara, nu intentionat). Acum a murit si varul meu. Nu au urmasi. Ea a vrut sa faca succesiunea dar i s-a spus ca trebuie ca surorile,fratii socrilor ei(sau urmasii lor) sa fie de acord. Rudele din partea socrului au mers la notariat cu ea, spunand ca n-au pretentii dar cele din partea soacrei nu vor sa mearga. Cum poate sa faca succesiunea in aceste conditii?!

1. La moartea socrilor, singurii proprietari ai imobilului, in mod corect, singurul mostenitor a fost fiul acestora, sotul verisoarei.
2. La data mortii varului, verisoara mai era sotia acestuia?
Daca erau divortati, ea nu mai are niciun drept de mostenire dupa averea fostului sot.
Daca la acea data erau casatoriti dar nu aveau copii, sotia supravietuitoare a varului vine in concurs cu clasa a IV-a de mostenitori, respectiv cu rudele colaterale ale lui de cuius, adică unchii, mătuşile, verii primari şi fraţii şi surorile bunicilor defunctului. In aceasta situatie, sotia supravietuitoare va avea o cotă de 3/4 din moştenire, indiferent de numărul celor care compun aceasta clasa de moştenitori.
Daca succesibilii nu se inteleg cu privire la dezbaterea succesiunii lasate de defunct, sotia supravietuitoare va introduce actiune de partaj succesoral in instanta, unde se va stabili masa bunurilor ce compune averea succesorala, care sunt mostenitorii, cota ce revine mostenitorilor si atribuirea in natura a averii cu sau fara plata unei sulte, dupa caz. ;)