Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire- drepturile sotiei supravietuitoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire- drepturile sotiei supravietuitoare

Sotia supravietuitoare are dreptul de mostenitor doar la bunurile comune sau si la mostenirile sotului de la parinti,adica a socrilor?
Conform disp. art. 972 cota succesorala a sotului supravietuitor este de:
a) un sfert din mostenire, daca vine in concurs cu descendentii defunctului;
b) o treime din mostenire, daca vine in concurs atat cu ascendenti privilegiati, cat si cu colaterali privilegiati ai defunctului;
c) o jumatate din mostenire, daca vine in concurs fie numai cu ascendenti privilegiati, fie numai cu colaterali privilegiati ai defunctului;
d) trei sferturi din mostenire, daca vine in concurs fie cu ascendenti ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.

Astfel, sotul supravietuitor are dreptul de a culege mostenirea conform cotelor de mai sus din averea ramasa de pe urma defunctului sot deci, in masa succesorala se vor include si bunurile pe care acesta le-a primit cu titlu de mostenire, donatie, etc.
Sotia tatalui cand a facut partaj de pe urma mamei sale tata nu a participat ,noi copii putem cere dreptul tatalui de pe urma soacrei sale?