Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cote succesiune bunuri proprii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cote succesiune bunuri proprii

Varul meu a decedat, iar toate bunurile detinute erau primite prin mostenire de la parintii sai. Nu avea copii. Ce cote vom avea la succesiune eu si sotia supravietuitoare, neexistand alti mostenitori?
Trei sferturi sotia si un sfert dvs. Va incadrati la art. 972 NCC alin. (1) lit. d).

CAPITOLUL III
Moştenitorii legali

SECŢIUNEA 1
Soţul supravieţuitor
Art. 972
Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;
b) o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
d) trei sferturi din moştenire, dacă vine în concurs fie cu ascendenţi ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.

Va multumesc. Credeam ca exista o diferentiere intre bunuri proprii dobandite prin mostenire si bunurile comune, care de fapt nu au existat
daca existau bunuri comune, se mosteneau doar cotele defunctului detinute din bunurile comune conform Actului de lichidare al comunitatii legale de bunuri, insa in acelasi cote prezentate mai sus.
multumesc....am inteles.....asta e legea