Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... verificarea legalitatii arestarii preventive de catre ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

verificarea legalitatii arestarii preventive de catre instanta

cf. art. 160 ind b Cpp instanta este obligata sa verifice la interval de 60 de zile daca masura arestarii preventive a inculpatului este legala si temeinica.

Insa, inclusiv in cursul judecatii, masura arestarii preventive se dispune pentru un termen de max 30 de zile, corect ? In acest context ce utilitate mai are verificarea din 60 in 60 de zile ?
Pentru faza judecatii nu exista un termen maxim al arestarii preventive.
Oricum practic instanta verifica leg si tem mas arest prevent la 30 zile adica la fiecare termen de judecata cu inculpatul prezent .
Daca se depaseste acest termen (de 60 zile) inculpatul poate invoca dispoz art. 140 alin. 1 lit.a CPP. Respectiv incetarea de drept a acestei masuri cu punerea in libertate a inculpatului.
PS: Pt. Dora: vezi dispozitiile art. 140 alin. 2 CPP referitor la termenul maxim al arestarii preventive.
Pentru ca una este prelungirea masurii arestarii preventive in cursul urmaririi penale si alta este mentinerea masurii arestarii preventive.

dumitru2000 a scris:

cf. art. 160 ind b Cpp instanta este obligata sa verifice la interval de 60 de zile daca masura arestarii preventive a inculpatului este legala si temeinica.

Insa, inclusiv in cursul judecatii, masura arestarii preventive se dispune pentru un termen de max 30 de zile, corect ? In acest context ce utilitate mai are verificarea din 60 in 60 de zile ?