Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... arestarea preventiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

arestarea preventiva

Acum 10 luni prietenul meu a lovit pe cineva cu masina in timp ce cobora o panta si a ramas fara frane. Din cate am inteles ulterior era o masina folosita doar la munci agricole si cred ca nu avea itp-ul facut. Victima a fost internata de urgenta in spital si i-a fost amputat un picior, precizez ca toate cheltuielile de spitalizare inclusiv proteza fiindu-i platite de prietenul meu. Nu consuma alcool de obicei, deci nici atunci nu au existat probleme la alcooltest, fiind 0.00 La doar cateva zile de la accident a fost arestat preventiv si trimis in judecata, acum apare intrebarea mea: cat timp poate dura arestarea preventiva in cazul lui? El nici acum nu este liber, dar spune ca a terminat tot ceea ce avea de rezolvat cu victima, respectiv daune morale si fizice, aceasta prezentandu-se la proces si declarand ca nu mai are alte pretentii. As vrea sa stiu daca spune adevarul sau ma minte crezand ca il voi parasi daca aflu ca are mai mult de stat acolo. E posibil ca o arestare preventiva sa se prelungesca pe o durata de 10 luni daca nu si mai mult? Ce pedeapsa credeti ca se primeste in astfel de cazuri? Va multumesc anticipat
arestarea preventiva poae dura si pana la pronuntarea unei hotarari judecatoresti definitive. in general perioada de arest preventiv e prelungita cat timp se mentine pericolul . dar va intreb sunteti sigura ca prietenul dvs e arestat sigur in speta de care ati pomenit si nu e in alta cauza?
1) Durata arestarii inculpatului in cursul urmaririi penale nu poate depasi 30 de zile, afara de cazul cand ea este prelungita in conditiile legii. Termenul curge de la data emiterii mandatului, cand arestarea a fost dispusa dupa ascultarea inculpatului, iar in cazul cand arestarea a fost dispusa in lipsa acestuia, termenul curge de la data punerii in executare a mandatului de arestare.
sunt altii arestati de 2 ani!trebuia sa faca recurs imp masurii de arestare pt asa ceva nu se aresteaza de obicei, se cerceteaza in libertate
Depinde de ce este acuzat, de incadrarea juridica.In 99 % din cazuri cu vatamare corporala din culpa( daca aceasta este acuzatia) nu se emite mandat de arestare.
Daca este in faza de judecata, masura arestarii preventive inceteaza de drept cand inainte de pronuntarea unei hotarari durata arestarii a atins jumatatea maximului prevazut de lege pentru infractiunea respectiva.
Puteti cere inlocuirea masurii, prin avocatul dvs.
Daca e trimis in judecata, inseamna ca s-a pus in miscare actiunea penala, deci e inculpat, prelungirea arestarii preventive poate dura pana la 180 zile.

Mai nou, justitia din Romania doreste sa dea niste exemple pt conducatorii auto si multi dintre cei care savarsesc infractiuni din culpa ajung sa fie pedepsiti cu inchisoarea.
Teoretic infractiunea trebuia sa fie art. 184 Cod penal - Vatamarea corporala din culpa, alin. (20), care prevede pedeapsa cu inchisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda. Dar arestarea preventiva nu se dispune daca e prevazuta alternativ pedeapsa amenzii.
Deci e o alta infractiune sau un concurs.

Pana nu stim exact nu putem sa ne pronuntam cu privire la o eventuala pedeapsa.
Ana-Maria Dutescu, Avocat