avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... contributii pt. pensii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

contributii pt. pensii

este obligatorie plata contributiei la fondul de pensii in cazul pfa
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 15:10, 22 Noiembrie 2010
In cazul ca nu sunteti salariat la alt loc de munca, ca titular de PFA, plata contributiei de asigurari sociale este obligatorie, conform prevederilor Legii nr. 19/2000, art. 5 (1), pct. IV.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pfa gabysnd gabysnd Buna ziua. As dori si eu o lamurire privind pensiile PFA. Cumnatul meu este taximestrist, inregistrat ca PFA. De curand a primit o somatie pentru plata pensiei ... (vezi toată discuția)
Pensionarii militari care lucreazã ca pfa plãtesc cas, cass, ºamd? senator senator În această situaţie sunt 2 foşti militari de carieră (unu ofiţer, celălalt maistru militar) care s-au pensionat datorită restrângerii de activitate ... (vezi toată discuția)
Contract cu casa de pensii adriancozma adriancozma ...pana in acest moment mi-am platit toate taxele si impozitele aferente salariului mei prin SRL -ul al carui asocit unic sunt . Voi suspenda pentru 3 ani ... (vezi toată discuția)