avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale administratourul poate avea si calitatea de angajat?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

administratourul poate avea si calitatea de angajat?

buna ziua,
nelamurirea reiese din titlu...intr-un srl..cu 2 asociati..dintre care unul este administrator(cel majoritar)..acesta poate avea si calitatea de angajat?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri..
Cel mai recent răspuns: and_axb , utilizator 21:51, 28 Februarie 2008
Da, poate.
Multumesc pentru raspuns..
imi puteti da mai multe detalii ..unde as putea gasi o referire scrisa..(probabil un articol de lege)..la acest subiect..

cu respect...
a..
Reiese din interpretarea dispozitiilor legale . Atata timp cat nu exista vreo interdictie in acest sens, este posibil acest lucru.
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc..totusi nelamurirea continua..
am in mana..legea 31/1990..si la art. 137 ind. 1, aliniat 3 si 4..spune asa:
"pe durata indeplinirii mandatului, administratorii nu pot incheia cu societatea un contract de munca..."
exista in alta parte o negatie a acestei prevederi?!?

Alte discuții în legătură

Administratorul unui srl are contract de munca? raluca tvs raluca tvs Daca se poate as dori sa ma lamureasca si pe mine cineva care a experimentat o astfel de situatie: In cadrul unei compani de tip S.R.L administratorul isi ... (vezi toată discuția)
Contractul de administrare danadumi danadumi Doresc sa stiu daca asociatul unic al unui SRL, care este si administrator prin actul constitutiv, poate sa incheie un contract de administrare(poate are ... (vezi toată discuția)
Intrebare ni65 ni65 Suntem o SC de transport marfa cu 2 administratori, este obligatoriu sa incheiem contracte de munca in conditiile in care noi ocupam toate ... (vezi toată discuția)