Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale administratourul poate avea si calitatea de angajat?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

administratourul poate avea si calitatea de angajat?

buna ziua,
nelamurirea reiese din titlu...intr-un srl..cu 2 asociati..dintre care unul este administrator(cel majoritar)..acesta poate avea si calitatea de angajat?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri..
Da, poate.
Multumesc pentru raspuns..
imi puteti da mai multe detalii ..unde as putea gasi o referire scrisa..(probabil un articol de lege)..la acest subiect..

cu respect...
a..
Reiese din interpretarea dispozitiilor legale . Atata timp cat nu exista vreo interdictie in acest sens, este posibil acest lucru.
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc..totusi nelamurirea continua..
am in mana..legea 31/1990..si la art. 137 ind. 1, aliniat 3 si 4..spune asa:
"pe durata indeplinirii mandatului, administratorii nu pot incheia cu societatea un contract de munca..."
exista in alta parte o negatie a acestei prevederi?!?