Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... ce riscuri implica trecerea la PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

ce riscuri implica trecerea la PFA?

buna ziua.
sunt farmacist, iar de ceva timp lantul de farmacii la care lucrez face presiuni privind trecerea la PFA a farmacistilor si a farmacistilor diriginti. as dori sa stiu ce riscuri implica aceasta schimbare si ce responsabilitati revine angajatorului dar si angajatului dupa semnarea acestui nou contract?
Mie mi se pare ca exista un risc imens ca activitatea tuturor celor care lucreaza in farmacie ca PFA sa fie reconsiderata dependenta si sa se plateasca contributiile cu penalitatile de rigoare ca unor angajati. La un control al finantelor la farmacia in cazul in care una dintre conditiile de mai jos ar fi indeplinite PFA-ul nu si-ar mai avea rostul...

Orice activitate poate fi reconsiderata drept activitate dependenta daca se constata existenta cel putin a uneia dintre urmatoarele situatii:
a) beneficiarul de venit se afla intr-o relatie de subordonare fata de platitorul de venit, respectiv organele de conducere ale platitorului de venit, si respecta conditiile de munca impuse de acesta, cum ar fi: atributiile ce ii revin si modul de indeplinire a acestora, locul desfasurarii activitatii, programul de lucru;
b) in prestarea activitatii, beneficiarul de venit foloseste baza materiala a platitorului de venit, respectiv spatii cu inzestrare corespunzatoare, echipament special de lucru sau de protectie, unelte de munca si altele asemenea;
c) beneficiarul de venit contribuie numai cu prestatia fizica sau cu capacitatea intelectuala, nu si cu capitalul propriu;
d) platitorul de venit suporta in interesul desfasurarii activitatii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizatia de delegare-detasare in tara si in strainatate, precum si alte cheltuieli de aceasta natura;
e) platitorul de venit suporta indemnizatia de concediu de odihna si indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca, in contul beneficiarului de venit;

Daca sunteti siguri ca totul e ok sa functionati ca PFA atunci doar PFA-ul va plati impozit 16%, sanatate 5.5% acestea aplicate la venitul net realizat(profit) sau norma de venit (daca puteti sa va alegeti norma de venit) si 31.3% la pensii aplicat la un venit declarat (la libera alegere deocamdata)
Inafara de asta riscul e ca te pot da afara oricand fara nici un motiv. Prin CIM ai multe drepturi in relatia cu angajatorul.
Farmacistii sunt Profesie libera pe Legea 95/2006. Cf. pct.1 de la Dispozitii generale din Norme la Cod fiscal - astfel cum a fost modificat de HG 791/2010, Profesiile libere si Drepturile de autor nu pot fi reconsiderate ca activitati dependente
pe baza criteriilor de la art.7 pct.2.1 si 2.2 (cele enumerate de Dl Popu)