Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... declaratie 200 pe anul trecut
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

declaratie 200 pe anul trecut

am si eu o problema. sunt angajat ca PFA de o luna si am completat declaratia 220 pentru venitul estimat pe 2011. eu din luna noiembrie am si un contract de colaborare ca persoana fizica cu o alta firma care nu stiu daca mi-a platit pana in prezent contributiile la stat.
intrebarea este daca pot sa completez declaratia 200 pe anul 2010 (de fapt veniturile pe noiembrie si decembrie din acel contract) chiar daca anul trecut nu am fost la fisc si nu am completat nicio declaratie de tip 070 sau 220?!
pentru ca ar fi singura modalitate inteleg de a afla daca mi-au fost platite contributiile la fisc si sanatate si sa dorm linistit.
dragos79, utilizator
Dumneata <dragos79> te-ai înregistrat contribuabil-fiscal la AFP ca PersoanăFizicăAutorizată, din 01.02.2011, deci nu eşti ANGAJATUL NIMÃNUI. În această calitate figurezi începând cu data înregistrării la AFP şi eşti obligat să plăteşti din veniturile obţinute ori din orice alte surse următoarele:
-impozit anticipat pe venituri impozabile PFA, conform D220 (Venit estimat) şi a Deciziei de Impunere anticipată (pe care o vei primi, dacă nu ai primit-o deja)
-contributia CAS la CNPAS (asigurari sociale), conform contractului ce eşti obligat al face cu CJPAS (cel putin la nivelul salariului minim pentru categoria de studii sau ocupatie conform CCMN (contract colectiv de munca la nivel national), dacă venitul estimat declarat D220 nu acoperă acest minim nivel
-contributia FNUAS la CNAS (asigurari de sanatate), conform contractului ce eşti obligat al face cu CJAS (cel putin la nivelul salariului minim pentru categoria de studii sau ocupatie conform CCMN (contract colectiv de munca la nivel national), dacă venitul estimat declarat D220 nu acoperă acest minim nivel
obţional poţi să faci contract de protecţie socială cu AJOFM.
Contractul de colaborare ca persoană fizică este în baza Codului Muncii, timp de muncă parţial ori Convenţie Civilă prestaţii servicii?
Această întrebare este ca urmare a afptului că în calitate de PFA întocmeşti CONTRACTE COMERCIALE.
Pentru chestiunea a doua este de stiut că pentru un colaborator plătitorul de venituri trebuie să compelteze şi să remită AFP-ului aşa-numita FişăFiscală FF2, din care un exemplar trebuie să fie remis angajatului.
Nota EDIT după 2011/03/07-13,35
Pentru clarificare este de urmărit CODUL FISCAL modificat şi completat!
Adică cităm în extras:
Art. 7. - (1) În înţelesul prezentului cod, cu excepţia titlului VI, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
2. activitate dependentă - orice activitate desfăşurată de o persoană fizică într-o relaţie de angajare;
2.1. Orice activitate poate fi reconsiderată ca activitate dependentă dacă îndeplineşte cel puţin unul dintre următoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se află într-o relaţie de subordonare faţă de plătitorul de venit, respectiv organele de conducere ale plătitorului de venit, şi respectă condiţiile de muncă impuse de acesta, cum ar fi: atribuţiile ce îi revin şi modul de îndeplinire a acestora, locul desfăşurării activităţii, programul de lucru;
b) în prestarea activităţii, beneficiarul de venit foloseşte exclusiv baza materială a plătitorului de venit, respectiv spaţii cu înzestrare corespunzătoare, echipament special de lucru sau de protecţie, unelte de muncă sau altele asemenea şi contribuie cu prestaţia fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu şi cu capitalul propriu;
c) plătitorul de venit suportă în interesul desfăşurării activităţii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizaţia de delegare-detaşare în ţară şi în străinătate, precum şi alte cheltuieli de această natură;
d) plătitorul de venit suportă indemnizaţia de concediu de odihnă şi indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă, în contul beneficiarului de venit.
___________ Subpunctul 2.1. a fost modificat prin alineatul din Ordonanţa de urgenţă nr. 82/2010 începând cu 10.09.2010.
Punere în aplicare prin Normă metodologică de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal... din 22/01/2004 :
Norme metodologice:
1. O activitate poate fi reconsiderată, potrivit criteriilor prevăzute la art. 7 alin. (1) pct. 2.1 din Codul fiscal, ca activitate dependentă, în cazul în care raportul juridic în baza căruia se desfăşoară activitatea nu reflectă conţinutul economic al acestuia.
Activităţile desfăşurate în mod independent, în condiţiile legii, care generează venituri din profesii libere, precum şi drepturile de autor şi drepturile conexe definite potrivit prevederilor Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe, cu modificările şi completările ulterioare, nu pot fi reconsiderate ca activităţi dependente potrivit prevederilor art. 7 alin. (1) pct. 2.1 şi 2.2 din Codul fiscal.
2.2. În cazul reconsiderării unei activităţi ca activitate dependentă, impozitul pe venit şi contribuţiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate şi virate, fiind datorate solidar de către plătitorul şi beneficiarul de venit. În acest caz se aplică regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate în afara funcţiei de bază.
___________ Subpunctul 2.2. a fost introdus prin punctul 1. din Ordonanţa de urgenţă nr. 58/2010 începând cu 01.07.2010.
Punere în aplicare prin Normă metodologică de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal... din 22/01/2004 :
Norme metodologice:
1. O activitate poate fi reconsiderată, potrivit criteriilor prevăzute la art. 7 alin. (1) pct. 2.1 din Codul fiscal, ca activitate dependentă, în cazul în care raportul juridic în baza căruia se desfăşoară activitatea nu reflectă conţinutul economic al acestuia.
Activităţile desfăşurate în mod independent, în condiţiile legii, care generează venituri din profesii libere, precum şi drepturile de autor şi drepturile conexe definite potrivit prevederilor Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe, cu modificările şi completările ulterioare, nu pot fi reconsiderate ca activităţi dependente potrivit prevederilor art. 7 alin. (1) pct. 2.1 şi 2.2 din Codul fiscal.

3. activitate dependentă la funcţia de bază - orice activitate dependentă care este declarată astfel de persoana fizică, în conformitate cu prevederile legii;
Mircea SCALAT, Contabil
sunt angajatul firmei care imi plateste salariul minim pe contract de munca + o suma pe PFA. sediul PFA este sediul firmei la care lucrez, din cauza asta ma consider mai mult angajatul lor...nu trebuie sa platesc decat impozitul si sanatatea pentru ca am si contract individual de munca cu ei.
problema mea era legata de celalalt contract, cel de colaborare. este o conventie civila