Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... taxa de timbru
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

taxa de timbru

Buna ziua!
Daca un proprietar da in judecata o asociatie de proprietari, plateste taxa de timbru la valoare? #-o

Daca cererea este evaluabila in bani, atunci taxa de timbru se plateste la valoare.
Daca cererea nu este evaluabila in bani ,atunci se plateste o taxa fixa de timbru.
Nu ati precizat care este obiectul cererii de chemare in judecata. Daca este vorba de o actiune in pretentii, taxa judiciara de timbru se plateste la valoare.
Multumesc.
Deci numai asociatia de proprietari este scutita de taxa de timbru, proprietarii nu.... :(
Buna ziua

Legat de acceasi tema: daca o parte din proprietari (constituiti intr-un grup de initiativa) actioneaza in instanta asociatia de proprietari, si aceasta din urma pierde, cheltuielile ocazionate de judecata vor fi repartizate tuturor proprietarilor?
Va multumesc
Da, pentru ca asociatia de proprietari reprezinta interesele proprietarilor.