avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Venituri ulterioare datei de 01.04.2001
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Venituri ulterioare datei de 01.04.2001

Buna.Am si eu o nedumerire.Pe 10 decembrie trebuie sa duc dosarul de pensie,la casa de pensii si am facut toate actele,inclusiv sporurile pe care le-am luat de la mina,dar nu mi-a dat sporurile numai pina inn 1aprilie 2001si pina in 2010 nu mi le-a dat,Mai mentionez ca am lucrati la mina 24 ani si 10 luni.intrebarea e cui trebuie sa ma adresez pentru a lua restul de sporuri.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valentin Mester , utilizator 17:50, 23 Noiembrie 2010
Incepand cu 01.04.2001 a fost pusa in aplicare Legea 19/2000 si nu va trebuie nicio adeverinta,suma contributiva se gaseste in calculatorul de la casa judeteana de pensii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinte pt. dosarul de pensionare ContSters122901 ContSters122901 Pentru intocmirea dosarului de pensionare, adeverintele cu sporurile si contributia de asigurari sociale se ellibereaza de institutia sau unitatea ... (vezi toată discuția)
Ce anume se ia in calcul? marynela1 marynela1 buna ziua, la calculul pensiilor ce anume se ia in calcul salarul brut (total realizat)fara a scadea cotizatiile ( cass, cas, somaj, ),impozit, sau salarul ... (vezi toată discuția)
Adeverinta ptr dosar pensie loredanaelena loredanaelena buna seara trebuie sa eliberez o adeverinta ptr un fost angajat care isi face dosarul de pensionare si am o mica nelamurire. este angajat in 01.03.1992 si ... (vezi toată discuția)