Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reprezentare/asistare in dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reprezentare/asistare in dosar penal

avocatul poate merge singur la Parchet pt. a afla de ce am fost chemat sa dau declaratii?
Ii va spune procurorul care este motivul pt. care sunt chemat sa dau declaratii?
Nu vreau sa ma duc total nepregatit la Parchet, iar avocatul spune ca el nu poate sa afle nimic pana nu ne prezentam impreuna in fata procurorului care abea atunci ne va spune pt. ce am fost chemat.
Este adevarat ca avocatul nu poate afla pt. ce sunt chemat sa dau declaratii?
remus388, utilizator
Da, este adevarat ce v-a zis avocatul dv.
Desi asa este, totusi avocatul poate sa mearga la parchet si sa ceara lamuriri.
Insa ar trebui sa il platiti in plus deoarece trebuie sa poarte o discutie cu procurorul pentru care nu l-ati platit.Daca l-ati platit este obligat sa mearga.Depinde si cu cat l-ati platit...
Ideea este ca, asistenta juridica la audiere este de cca 50 de ori mai simpla decat sa poarte acea discutie pe care o doriti dvs... :)

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Desi asa este, totusi avocatul poate sa mearga la parchet si sa ceara lamuriri.
Insa ar trebui sa il platiti in plus deoarece trebuie sa poarte o discutie cu procurorul pentru care nu l-ati platit.Daca l-ati platit este obligat sa mearga.Depinde si cu cat l-ati platit...
Ideea este ca, asistenta juridica la audiere este de cca 50 de ori mai simpla decat sa poarte acea discutie pe care o doriti dvs... :)

avocat Claudiu Lascoschi

In mod legal,procurorul nu poate spune avocatului pentru ce ati fost citat,decat daca va prezentati impreuna.
Nu exista relatii speciale intre avocati si procurori,cand este vorba despre solutionarea unui dosar.
In privinta onorariului,este o problema ,pe care o rezolvati impreuna cu avocatul la negocierea acestuia si cu parere de rau,dl.avocat nu avea rost sa o scoata in evidenta,atata timp cat se cunoaste,ca munca avocatului,nu este una "voluntara"
Nu este vorba de o relatie anume intre avocat si procuror, desi in Romania f multi avocati incearca sa induca aceasta idee fara fandament real in 98-99% din cazuri...

Este vorba de cat de pregatit este avocatul sa isi poata expune punctul de vedere cu privire la dreptul la aparare...drept care este prevazut de lege...dar...este cam neinteles...din pacate, chiar si de avocati...

Situatia este simpla.Procurorul trebuie sa inteleaga clar componentele dreptului la aparare.Daca avocatul nu poate sa faca acest lucru verbal poate gasi si alte modalitati prevazute de lege...
Insa, neprezentarea la audiere fara justificare si fara ca procurorul sa inteleaga ceea ce ar avea avocatul de spus poate fi deoasebit de daunator pentru client.
Adica se va putea emite un mandat de aducere, in conditii cat se poate de legale.

avocat Claudiu Lascoschi
va multumesc tuturor