avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1311 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar de imprumut bancar ajuns sa fie cercetat de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar de imprumut bancar ajuns sa fie cercetat de DIICOT

De ce un dosar de imprumut bancar in care s-au facut declaratii false si au fost intocmite contracte de munca fictive dar inregisrate pt. un an la ITM , platindu-se toate datoriile catre stat pe timp de un an, a ajuns sa fie cercetat de DIICOT . Imprumutul este de 100000 euro si este achitat regulat fara vre-o intarzaere?
Poate procurorul de la DIICOT sa-l cheme pe invinuit prin telefon ,sa dea declaratii , fara sa trimita citatie?
Ar fi indicat ca invinuitul sa mearga la juristul Bancii cu pricina si sa vada care este motivul pt. care cei de la Banca au sesizat procuratura?
Ultima modificare: Joi, 18 Noiembrie 2010
praporgescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 10:32, 18 Noiembrie 2010
Daca este vorba de o infractiune exista dreptul statului de a trage la raspundere penala.
Probabil ca s-a sesizat din oficiu parchetul.
Mergeti cu avocat pt ca va poate fi de ajutor si daca acesta va stii cum sa puna problema puteti scapa fara cazier.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reprezentare/asistare in dosar penal remus388 remus388 avocatul poate merge singur la Parchet pt. a afla de ce am fost chemat sa dau declaratii? Ii va spune procurorul care este motivul pt. care sunt chemat sa ... (vezi toată discuția)
Evaziune fiscala marinescuioan marinescuioan care este condamnarea pt evaziune fiscala in valoare de apoximativ 100000 ron (vezi toată discuția)
Furt calificat ajutati-ma!! tynna tynna in urma cu o luna eu si ink o prietena am furat din hypermarket produse cosmetice in val de 80lei, am fost prinse am platit produsele am dat declaratii!a fost ... (vezi toată discuția)