Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Colegii / facultati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Colegii / facultati

Buna ziua,
Intrebare : Care este diferenta intre absolventii de colegii universitare si absolventii facultatilor ?
Si daca se poate baza legala. In legea 84/1995 scrie ca "va apare" statutul absolventilor de colegii universitare.
:)
La salariul, persoanele absolvente de colegii universitate sunt incadrate cu un salariu minim brut de 750 lei, iar absolventii de facultati cu 1000 lei - art.40 din CCMN pe anii 2007-2010, coroborat cu art.1 din Hg nr.1507/2007
Colegile = studii superioare de scurta durata ; Facultatea = studii superioare de lunga durata
Ok. De acord.. Cred ca nu m-am exprimat prea clar. Nu am vrut sa ma refer la partea financiara . Ideea era daca se poate face deosebire intre un absolvent de colegiu si unul de facultate, dpdv al incadrarii pe o functie.As face o paranteza, in trecut existau subingineri si ingineri , diferenta fiind clara - data prin actele normative valabile la acea data. In Legea 84/1995 modificata - legea invatamintului - Sectiunea invatamintul universitar de scurta durata a fost abrogata..
Concluzia este daca este corect ca absolventul de colegiu/ facultate sa fie incadrati de ex. programator (profilul fiind informatic) . Personal cred ca un absolvent de colegiu nu poate indeplini functii de conducere, (printre altele) , numai ca nu ma pot baza pe ce cred neavand baza legala.
Multumesc,
O functia de conducere poate fi ocupata si de o persoana care are studii medii, conform codului cor pentru functiile de director nivelul studiilor este " nedefinit"

COD
DENUMIRE
Director institutie publica si asimilati

(Subgrupa majora 11, Grupa minora 111, Grupa de baza 1110)

Nivelul de instruire: - (nedefinit; superior dar nu neaparat)

Director adjunct institutie publica si asimilati

(Subgrupa majora 11, Grupa minora 111, Grupa de baza 1110)

Nivelul de instruire: - (nedefinit; superior dar nu neaparat)

Director cabinet

(Subgrupa majora 11, Grupa minora 111, Grupa de baza 1110)

Nivelul de instruire: - (nedefinit; superior dar nu neaparat)

Director general institutie publica

(Subgrupa majora 11, Grupa minora 111, Grupa de baza 1110)

Nivelul de instruire: - (nedefinit; superior dar nu neaparat)

Sunt doar cateva exemple si pentru alte functii de conducere decat cea de director situatia este similara.
Dar cu privire la functia pe care o poate ocupa un absolvenent de colegiu economic este cea de contabil, iar un absolvent de facultate este economist. In pricipal functia pe care o poate ocupa este si de ceea ce scrie pe diploma. Ca ex.: daca pe diploma apari " ajutor programator" nu poti ocupa o functie de programator chiar daca profilul este informatic.

Daca ne relatezi cazul exact te putem ajuta sa intelegi fara sa apelezi la deduceri logice .
adelaida_07, utilizator
nu se facea cred referire la o functie de conducere ci la o comparatie din punctul de vedere al ocuparii unui post prevazut cu studii superioare, in sensul daca absolventul de colegiu sau cel de facultate sunt tratati egal din acest punct de vedere. La exemplul de programator, atata timp cat diploma de absolvire este trecut ca programator, consider ca nu are importanta majora ca sunt de scurta sau de lunga durata.
magdalena_dn a scris:

Buna ziua,
Intrebare : Care este diferenta intre absolventii de colegii universitare si absolventii facultatilor ?
Si daca se poate baza legala. In legea 84/1995 scrie ca "va apare" statutul absolventilor de colegii universitare.
:)

Problema pe care o puneti nu mai este actuala.
Statutul absolventilor de colegii universitare nu v-a mai apare. Nu mai se pune problema studii de lunga si scurta durata. Toate studiile universitare cu licentă sunt de trei ani în UE si noi suntem membrii cu drepturi depline de la 01.01.2007.
Romania este semnatara a Intelegerii europene de la Lisabona pe probleme de invatamant care stipuleaza clar pentru toate tarile UE ca studiile finalizate cu licenta sa dureze 3 ani, studiile de Master 2 ani si cele doctorale 3 ani. Cele de mai sus sunt deja practica generalizată UE, nu numai intelegere.
Colegiile s-au finalizat cu o lucrare de licenta asa ca in UE colegiu echivalează cu o licenta.
( Nu cred ca se pune problema ca UE sa recunosca cei trei ani de studii ca absolvirea unei facultati cu licenta si Romania nu. )
Romania face singura exceptie de la regula Lisabona la care este semnatara desfiintand colegiile inca de acum trei ani ( dupa semnare ) si introducand studii de 4 ani cu licenta, un an master si 3 ani doctorat.