Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general OUG nr. 68/2008 privind vinzarea spatiilor cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

OUG nr. 68/2008 privind vinzarea spatiilor cu destinatie cabinete medicale-anul de gratie

in cvc se mentioneaza ca in acord cu prevederile art.12 alin.1 pct.b) din OUG nr.68/2008 i se acorda cumparatorului termen de gratie de un an.
Asta inseamna ca restul de pret se va plati in 14 ani?
Aceasta perioada de gratie de un an se refera si la dobanda care trebuie platita sau numai la rata lunara?
Art. 12 prevede ca vânzarea spaţiilor medicale se poate face cu plata în rate către cumpărătorii prevăzuţi la art. 3, în următoarele condiţii:
a)avans de 15% din preţul de vânzare;
b)rate lunare, eşalonate pe un termen de maximum 15 ani, cu posibilitatea cumpărătorului de a obţine acordarea unui termen de graţie de un an; cumpărătorul poate opta pentru un termen mai mic de plată sau pentru achitarea anticipată;
c)perceperea unei dobânzi anuale cel puţin egale cu rata de referinţă stabilită periodic de Comisia Europeană pentru România şi publicată în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
Deci, termenul de gratie este optional, la solicitarea cumparatorului si nu obligatoriu.
Teoretic in perioada de gratie trebuie achitata dobanda anuala.
Da, restul se va achita in 14 ani, daca d-voastra nu doriti o perioada mai scurta sau nu o sa doriti achitarea anticipata a ratelor.