Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cerere de inscriere a creantei in tabelul preliminar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cerere de inscriere a creantei in tabelul preliminar

Buna ziua
Am o mare rugaminte
Unul dintre clientii nostri datornici a intrat in insolventa.
Firma de insolventa ne-a trimis o notificare prin care ne putem inscrie la masa credala
As avea nevoie de un model de " cerere de inscriere a creantei in tabelul preliminar" si ce acte ar trebui sa mai atasez?
Va multumesc
luati legatura cu lichidatorul judiciar al respectivei societati si va va spune.
Trebuie sa aveti grija sa nu depasiti termenul limita de depunere a cererilor de inscriere la masa credala, mentionat in notificare. Trebuie sa depuneti toata documentatia din care rezulta existenta creantei dvs. si cuantumul ei. De asemenea, va trebui sa achitati o taxa judiciara de timbru de 120 lei si sa atasati la cerere chitanta de plata si timbru judiciar de 0,3 lei.
diaana a scris:

Buna ziua
Am o mare rugaminte
Unul dintre clientii nostri datornici a intrat in insolventa.
Firma de insolventa ne-a trimis o notificare prin care ne putem inscrie la masa credala
As avea nevoie de un model de " cerere de inscriere a creantei in tabelul preliminar" si ce acte ar trebui sa mai atasez?
Va multumesc

SC CREDITOR SRL
Adresa, CIF, J

DOSAR: ___/___/____

C A T R E
TRIBUNALUL ......

Subscrisa SC ___________ SRL cu sediul in Localitate, Strada, judet, J__/___/____, CIF:_______, reprezentata prin administrator _______, depunem prezenta

CERERE DE ADMITERE A CREANŢEI LA MASA CREDALÃ

În dosarul de mai sus, faţă de debitoarea SC _____________ SRL, cu sediul in ____, str. _____, nr. __ jud. Bihor, înregistrată la ORC sub nr. J__/____/_____, avand CIF:______, solicitând înscrierea noastră în ,, Tabelul preliminar al creantelor” cu suma de lei reprezentand debit neachitat.
Între subscrisa şi debitoarea SC__________SRL au avut loc relaţii comerciale în temeiul cărora au fost emise facturile ( … ). Ca urmare a neachitării de către debitor a diferenţelor de plată care rezultă din aceste facturi în prezent datoria pe care debitoarea o are faţă de societatea noastră fiind în cuantum de XXXX euro, XXX RON debit , reprezentând (contravaloare mărfuri livrate/servicii/chirie, etc) conform facturilor (nr __, nr __, etc) anexate prezentei, în temeiul contractului ________
Creanţa subscrisei faţă de debitoarea ______________ SRL în cuantum de xxxxx euro, xxxxxx RON debit, sumă rezultată prin însumarea facturilor anexate, întruneşte toate condiţiile prevăzute de legea 85/2006 . Este o creanţă certă, lichidă şi exigibilă, fiind stabilită prin facturile pe care le anexăm prezentei cereri.
IN PROBATIUNE ANEXAM:
• copia contractului nr. __/__.__.____
• copia facturilor neachitate.

De asemenea depunem dovada achitarii taxei judiciare de timbru in valoare de 120 lei si timbru judiciar de 0,3 lei.
Depunem prezenta in doua exemplare.

SC CREDITOR SRL
Administrator
B-)
ContSters123067, utilizator