Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dupa 20 de ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dupa 20 de ani

buna ziua domnilor avocati , am si eu o intrebare ; se poate anula un testament de care nu a stiut nimeni timp de 20 de ani ? acest testament este scris de masina si in loc de semnatura tatalui meu este o amprenta a degetului dar nu sant sigur ca este a tatalui meu care a decedat la o luna dupa incheierea acestei hartii .....cat de valabil este acest testament ?daca noi , ceilalti copii nu am stiut deexistenta lui putem acum sa atacam acest-testament?
daca invocati nulitatea absoluta a acelui inscris.
E nul absolut.

Daca nu este un testament autentificat la notar atunci, pentru a fi fost valabil ca testament olograf, trebuia sa fie in intregime scris, datat si semnat de mana testatorului.
romascanu, moderator