Forum Discuţii juridice Executare silită Evacuare iarna
Discuție deschisă în Executare silită

Evacuare iarna

Buna seara,

Am cumparat un apartament si acum ma judec pentru contestatia la evacuare pe care mi-a facut-o paratul. Problema ca ultimul termen il am in decembrie si din cate m-am interesat nu se fac evacuari iarna decat daca:

creditorul face dovada ca, in sensul dispozitiilor legislatiei locative, el si familia sa nu au la dispozitie o locuinta corespunzatoare

sau ca debitorul si familia sa au o alta locuinta corespunzatoare in care s-ar putea muta de indata.

Eu stau cu chirie acum. Cum as putea sa mentionez ca nu am o locuinta corespunzatoare astfel incat sa il pot evacua pe parat?

Pe de alta parte, paratul este plecat de mult timp in Italia, iar in apartament nu sta decat parintii lui care nu au nici un drept locativ.

Exista vreo solutie in acest caz?

Multumesc.
In actiunea de evacuare ati introdus in cauza si parintii paratului?

Evacuarea se va efectua "nominal"...iar daca paratul nu mai locuieste in imobil, dvs. pe cine evacuati (in situatia in care veti avea un titlu executoriu in acest sens)?