Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune prin mijlocirea instantei de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune prin mijlocirea instantei de judecata

Va rog frumos sa ma informati daca este adevarata urmatoarea speta: 6 mostenitori care desi sunt de acord asupra cotelor de mostenire prefera sa apeleze la instanta de judecata pentru a face partajul decat la notarul public sustinand ca taxele sunt mai mici in instanta. Ma puteti lamuri in ce sens este mai avantajos acest artificiu juridic? Taxa de timbru pentru iesirea din indiviziune e mai mica decat taxele notariale???
Buna ziua !
Singurul "artificiu" sunt cheltuielile de judecata mai mici decat procedura succesorala notariala.
Cu stima!
in instanta , taxa de timbru e de 3% din valoarea declarata a bunurilor de impartit. intrebati si la notar cat va costa
este mai ieftin pe cale judecatoreasca, intrucit partajul la notar presupune intocmirea prealabila a documentatiilor cadastrale si inscrierea in cartea funciara a bunurilor ce se partajeaza.
Asadara un cost mai ridicat datorat actelor premergatoare.
Si, sa va coste si mai putin si pentru a rezolva problema mult mai repede, consultati un mediator!

Daca se incheie Acordul de mediere, instanta returneaza taxa de 3%.
Fãnuța Lișman - Birou de mediator, Mediator
dar ... dupa ce sentinta devine definitiva si irevocabila tot trebuie sa faceti "operatiunile de publicitate imobiliara" (intabularea fiecarei parcele) prin documentatii separate realizate de autorizati cadastru, avizate de OCPI pentru a inscrie parcelele in Cartea Funciara.
Cristian Fara, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI