avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

indiviziune

BUNA ZIUA; AVEM UN TEREN SI VREAU SA FACEM IESIREA DIN INDIVIZIUNE ,CE ACTE AVEM NEVOIE ? CIT DUREAZA? CIT COASTA? UN DE SE FACE?
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 13:25, 25 Mai 2010
Buna ziua !
Iesirea din indiviziune se poate face in fata notarului( pe cale amiabila) sau in fata instantei de judecata( aceasta cale poate fi folosita in caz de litigii intre mostenitori, dar si in caz de imparteala prin buna intelegere).
Actele ce va sunt necesare sunt cele ce dovedesc ca sunteti succesori( acte de identitate, certificat de deces al defunctului) si actele de proprietate ale bunurilor succesorale( contracte, donatii, etc.).
Cu stima !
1.Acte:Actele din care rezulta detinerea terenului in indiviziune.
2.Durata:Aproximativ un an.
3.Cost:taxa timbru in functie de valoarea terenului, onoraru de avocat
4.Instanta competenta de la locul situarii terenului.

Pentru alte detalii va stau la dispozitie la adresa de mail sau telefonic.
IESIREA DIN INDIVIZIUNE SE POATE FACE SI LA NOTAR? NU ESTE MAI SIMPLU?
da se paote face si la notar.
trebuie sa aveti terenurile cadastrate si intabulate.
cel mai indicat este sa consultati si un notar pentru a afla costul operatiunii la el.
vedeti ce simplu este ;)
adica aveti un teren si vreti sa "il impartiti" cu cei cu care sunteti copoprietar?

varianta 1 ( am inteles de mai sus ca dureaza 1 an) platiti un avocat......
varianta 2 (de buna intelegere) intai "impartiti terenul" adica il parcelati la intelegre cu coproprietarii ( intai trebuie intabulat ) parcelarea se face cu o documentatie inscrisa la OCPI si cu un autorizat cadastru ( gasiti lista la ocpi din jud dvs.) , apoi mergeti la notar si faceti un act cu toti coproprietarii sau cu mostenitorii acestora ( care tre sa isi faca evident succesiunile)
- o intabulare 1000ron, parcelarile in jur de 50 -60 pe parcela (+120/parcela la ocpi)
-la notar taxa in functie de valoarea terenului.
o intabulare 21 zile
o parcelare alte 21 zile (la ocpi)
inscrierea actului cateva zile
( atentie solutia "la notar" implica ca toti coproprietarii sa fie nu numai de acord dar si dispusi sa vina sa semneze ;)
Ultima modificare: Marți, 25 Mai 2010
Cristian Fara, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI

Alte discuții în legătură

Nelamuriri legate de iesirea din indiviziune adria_bd adria_bd Buna ziua, Am cateva intrebari legate de iesirea din indiviziune: 1. daca toate cele 3 persoane care fac iesirea din indiviziune se pun de acord privind ... (vezi toată discuția)
Coproprietar - vanzare Rubia Rubia Rubia Rubia Detin o treime dintr-un teren si imobilul aferen. Adica suntem 3 proprietari cu parti egale. Va rog sa im ispuneti daca eu pot instraina partea mea prin ... (vezi toată discuția)
Indiviziune 6 proprietari hanszi hanszi Sunt 6 proprietari in indiviziune cu diferite procente pentru o parcela. Se poate impartii parcela astfel ca 3 proprietari sa primeasca cite o parcela conform ... (vezi toată discuția)