Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coproprietar - vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coproprietar - vanzare

Detin o treime dintr-un teren si imobilul aferen. Adica suntem 3 proprietari cu parti egale.

Va rog sa im ispuneti daca eu pot instraina partea mea prin contract de vanzare cumparare.

Multumesc

Sigur ca da, dar mai corect ar fi sa realizati mai intai dezmembrarea acestei suprafete de teren, pentru a fi cat mai simplu.
Subiect:re;coprorpietar-vanzare

puteti sa vindeti cota-parte a dvs , dupa ce ati facut cerere de iesire din indiviziune in instanta . apoi, faceti intabularea pe numele dvs , dupa care vindeti .

Multuemsc foarte mult pentru raspunsuri.

Eu vreau sa vand foarte repede. Daca fac dezmembrare, iesire din indiviziune dureaza.

Va rog sa im ispuneti daca notarul im iface act de vanzare cumparare.

Multumesc mult.

In 2 zile, s zicem, nu rezolvati oricat v-ati dori.
Daca sunteti in relatii bune cu ceilalti coproprietari, comandati o documentatie tehnica pentru dezmembrare (va va fi necesara pentru intabulare), explicati-i executantului lucrarii cum doriti sa partajati imobilul in fapt si apoi mergeti la notar pentru a incheia un act de partaj voluntar.
Anexa cu planul de amplasament si tabelul de miscare parcelara cu situatia de dupa dezmembrare vor fi parte integranta a actului de partaj.
Veti fi apoi intabulat, cu cota de 1/1 din imobilul partajat cu titlu de partaj cf act X.
Veti avea extras de carte funciara pentru informare/autentificare ulterior, pentru suprafata astfel individualizata.
=> contract vanzare - cumparare apoi.
Atentie la modul de impartire a loturilor si sa va asigurati ca lotul ce va face obiectul contractului va va fi atribuit dumneavoastra.

Daca nu functioneaza varianta amiabila propusa, instanta si partaj judiciar.
Contractul de vanzare -cumparare va fi sub conditie rezolutorie....daca bunul nu cade in lotul dumneavoastra atunci acest contract este desfiintat retroactiv.