avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1199 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coproprietar - vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coproprietar - vanzare

Detin o treime dintr-un teren si imobilul aferen. Adica suntem 3 proprietari cu parti egale.

Va rog sa im ispuneti daca eu pot instraina partea mea prin contract de vanzare cumparare.

Multumesc



Cel mai recent răspuns: Rubia Rubia , Consultant resurse umane 15:03, 17 Mai 2009
Asa cum am sustinut in mesajul anterior, daca aveti si cumparator care stie situatia indiviziunii, nu aveti nici o piedica sa intocmiti si sa semnati in forma autentica (la notar) contractul de vanzare-cumparare dorit.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare cota nedeterminata ioanaol ioanaol Se poate face un contract de vanzare-cumparare autentic ,unde avem inscrisi trei proprietari in cota de 1/1 ? (vezi toată discuția)
As dori sa cumpar un teren,mai precis o suprafata de 1000mp,insa ... nellyy nellyy As dori sa cumpar un teren,mai precis o suprafata de 1000mp,insa deoarece proprietarul trebuie sa faca dezmembrarea aa cestei parcele,pt ca el are o suprafata ... (vezi toată discuția)
Improprietare floreradiana floreradiana Buna ziua. As avea nevoie de niste informatii, daca ma puteti ajuta. 1. Exista 3 proprietari pe un imobil. Doua dintre parti au cote egale de 1/8 fiecare, ... (vezi toată discuția)