avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract subanchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract subanchiriere

am incheiat un contract de inchiriere cu o persoana fizica (eu - persoana juridica) a unui spatiu pe o perioada de 8 ani.
intrebare : am dreptul sa-l subanchiriez?
daca da, ce tip de contract imi trebuie ptr a-l subanchiria?
Cel mai recent răspuns: Valeriu Chirita , Avocat 08:44, 29 Februarie 2008
hambra a scris:

am incheiat un contract de inchiriere cu o persoana fizica (eu - persoana juridica) a unui spatiu pe o perioada de 8 ani.
intrebare : am dreptul sa-l subanchiriez?
daca da, ce tip de contract imi trebuie ptr a-l subanchiria?


Daca in contractul de inchiriere nu este specificata imperativ interdictia de subinchiriere, raspunsul este Da.
Contractul este unul de subinchiriere.
solutia ti-a dat-o avluci dar iti mai recomand sa inregistrezi acest contract in CF imobilului, pentru ca durata contractului este mai mare de 3 ani.
-CE FAC DACA PROPRIETARII NU SUNT DEACORD SA INSCRIU CONTRACTUL IN C.F. A IMOBILULUI
(ESTE INREGISTRAT DOAR LA ADMINISTRATIA FINANCIARA) ???
- TREBUIE SPECIFICAT IN CONTRACT " CONTRACT DE SUBANCHIRIERE SAU SUBLOCATIUNE" SAU ESTE BUN SI "CONTRACT DE INCHIRIERE" ???
depinde pentru ce vrei si cuivrei sa-l subanchiriezi, pentru ca daca e vorba sa-l subanchiriezi vreunei societati pentru sediul social e necesar sa se specifice clar dreptul de a subanchiria in contract nu doar sa nu existe interdictia de a subanchiria.
de ce sa inscrieti contractul de inchiriere in cf?:-/
am inteles (nu sunt sigur) daca un contract de inchiriere se incheie pe o perioada mai mare de trei ani ar fi necesar.
asa m-a sfatuit vera

Alte discuții în legătură

Notare contract de inchiriere in cartea funciara trandafir2 trandafir2 Buna seara, 1. Care este durata minima de inchiriere a unui imobil, pentru a fi posibila inscrierea in cartea funciara, conform NCC? 2. In plus, se poate ... (vezi toată discuția)
Chiriasul doreste contract comodat pt. un tert (sc) ContSters84851 ContSters84851 Buna ziua tuturor, Sunt persoana fizica - proprietar [u]apartament cu 2 cam.+ dependinte, inchiriat[/u] (tot) legal unei societati comerciale (ob. pr. ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere i.i. MadameButerfly MadameButerfly Am inchiriat un spatiu comercial( contractul este valabil pana la data de 31 de.2012) pentru a putea desfasura activitatea de \"coafura,frizerie,manichiura, ... (vezi toată discuția)