Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract subanchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract subanchiriere

am incheiat un contract de inchiriere cu o persoana fizica (eu - persoana juridica) a unui spatiu pe o perioada de 8 ani.
intrebare : am dreptul sa-l subanchiriez?
daca da, ce tip de contract imi trebuie ptr a-l subanchiria?
hambra a scris:

am incheiat un contract de inchiriere cu o persoana fizica (eu - persoana juridica) a unui spatiu pe o perioada de 8 ani.
intrebare : am dreptul sa-l subanchiriez?
daca da, ce tip de contract imi trebuie ptr a-l subanchiria?

Daca in contractul de inchiriere nu este specificata imperativ interdictia de subinchiriere, raspunsul este Da.
Contractul este unul de subinchiriere.
solutia ti-a dat-o avluci dar iti mai recomand sa inregistrezi acest contract in CF imobilului, pentru ca durata contractului este mai mare de 3 ani.
-CE FAC DACA PROPRIETARII NU SUNT DEACORD SA INSCRIU CONTRACTUL IN C.F. A IMOBILULUI
(ESTE INREGISTRAT DOAR LA ADMINISTRATIA FINANCIARA) ???
- TREBUIE SPECIFICAT IN CONTRACT " CONTRACT DE SUBANCHIRIERE SAU SUBLOCATIUNE" SAU ESTE BUN SI "CONTRACT DE INCHIRIERE" ???
depinde pentru ce vrei si cuivrei sa-l subanchiriezi, pentru ca daca e vorba sa-l subanchiriezi vreunei societati pentru sediul social e necesar sa se specifice clar dreptul de a subanchiria in contract nu doar sa nu existe interdictia de a subanchiria.
de ce sa inscrieti contractul de inchiriere in cf?:-/
am inteles (nu sunt sigur) daca un contract de inchiriere se incheie pe o perioada mai mare de trei ani ar fi necesar.
asa m-a sfatuit vera