Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Notare contract de inchiriere in cartea funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Notare contract de inchiriere in cartea funciara

Buna seara,
1. Care este durata minima de inchiriere a unui imobil, pentru a fi posibila inscrierea in cartea funciara, conform NCC?
2. In plus, se poate inscrie in cartea funciara un imobil inchiriat sub semnatura privata sau doar cele in forma autentica?
Multumesc
Notarea contractului de inchiriere se face in scopul aducerii existentei acestui contract la cunostinta tertilor. Si un contract cu durata de 1 luna poate fi notat in CF.
Se pot nota atat contracte autentice, cat si cu data certa, cat si sub semnatura privata.
Multumesc.

Inscrierea in CF, o face chiriasul? Proprietarul trebuie sa isi dea acordul?
Trebuie sa existe o stipulatie in contract ca se poate face inscrierea in CF?

Radierea din CF la expirarea contractului cine o cere, proprietarul sau chiriasul?
Notarea o poate face orice persoana interesata. Nu este necesar acord prealabil, avand in vedere ca proprietarul a semnat contractul de chirie. Radierea tot de persoana interesata se face. Dupa expirarea termenului ar trebui sa se stearga automat din CF.
Multumim mult.

Dar in situatia in care:
PF proprietar da in comodat catre PJ1.
PJ1 da spatiul cu contract de inchiriere catre PJ2.
Comodatul dintre PF si PJ1, nu este notat la C.F.
Contractul de inchiriere intre PJ1 si PJ2, nu contine specificatii privind provenienta spatiului de la PF prin comodat.

Unde:
PF persoana fizica, proprietar al spatiului, este comodant fata de PJ1.
PJ1 persoana juridica1, este comodatar fata de PF si locator fata de PJ2.
PJ2 persoana juridica.2, care este locatar fata de PJ1.

Contractul de inchiriere intre PJ1 si PJ2 poate fi notat la C.F., la cererea PJ2?
Din ce inteleg dumneavoastra aveti o speta mai complicata. Vorbiti cu un notar, pe acte. Trebuie vazut ce scrie in comodat etc.