avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... viata unui catel facut cadou
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

viata unui catel facut cadou

In ianuarie 2010, fiul meu a facut cadou o catelusa din rasa shitzu prietenei sale care isi dorea foarte mult un catel. Aceasta prietena s-a dovedit a fi extrem de nepasatoare, a traumatizat cainele, nu l-a vaccinat, iar fiul meu i-a luat cainele inapoi. L-am tinut cateva zile si am vrut sa-l returnam, dar m-a sunat tatal ei si a zis ca nu-l mai vor.
Problema e ca nu vrea sa ne dea carnetul cainelui ca sa-l vaccinam si sa-l deparazitam si ameninta ca ne va acuza de furt. Cum fac dovada ca acest caine a fost cumparat de catre fiul meu de pe internet si ca el este de fapt proprietarul cainelui, chiar daca fosta prietena a facut carnetul pe numele ei?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:24, 25 Noiembrie 2010
In baza carnetului de sanatate nu va poate acuza de furt.
Il puteti inscrie in ACHR si atunci dvs. figurati ca proprietar al cainelui.
Faceti alt carnet de sanatate si il vaccinati ( mergeti la un medic veterinar )
Ca sa va acuze de furt trebuie sa dovedeasca prin acte ca este proprietarul cainelui, nefiind inscris in asociatie nu poate face asta.
existenta fara probleme a cainelui nu sete conditionata de existenta carnetului de sanatate
Contactati orice cabinet verterinar ,explicati succesiune evenimnetelor si datele importante de vaciinuri/tratamente vor fi mentionate intr-un nou carnet de sanatate
In conditiile in care respectiva ameninta ca formuleaza plangere sub aspectul savarsirii infractiuni de furt,pentru solutie favorabila,ii revine obligatia sa si probeze temeinic acuza formulata
anchro_gabrielasirbu@yahoo.com a scris:

In ianuarie 2010, fiul meu a facut cadou o catelusa din rasa shitzu prietenei sale care isi dorea foarte mult un catel. Aceasta prietena s-a dovedit a fi extrem de nepasatoare, a traumatizat cainele, nu l-a vaccinat, iar fiul meu i-a luat cainele inapoi. L-am tinut cateva zile si am vrut sa-l returnam, dar m-a sunat tatal ei si a zis ca nu-l mai vor.
Problema e ca nu vrea sa ne dea carnetul cainelui ca sa-l vaccinam si sa-l deparazitam si ameninta ca ne va acuza de furt. Cum fac dovada ca acest caine a fost cumparat de catre fiul meu de pe internet si ca el este de fapt proprietarul cainelui, chiar daca fosta prietena a facut carnetul pe numele ei?


Daca ati luat catelul cu consimtamantul lor nu va poate acuza de furt.
Daca nu se ocupa de catel faceti sesizare la protectia animalelor si sa rezolve ei problema.

avocat Claudiu Lascoschi
Cine rezulta din carnet ca este proprietarul cainelui ?
Nu carnetul de sanatate poate preciza corect proprietarul cainelui
Exista posibilitatea ,de altfel utilizata,ca acelasi caine sa detina n carnete de sanatate,in fiecare figurand alt detinator/proprietar ,procedura folosita de regula in cazul montelor exemplarelor valoroase ca si activitate expozitionala sau datorita arborelui real genealogic
Autoritatile care pot aduce precizari asupra proprietarului ,sunt reprezentate de asociatiile canine sau de vanatoare ,care detin evidenta pedigree-ul cainelui,daca acesta a fost/este inregistrat
Actualmente nu mai exista o evidenta reala a animalelor de companie ,datorita obligatiilor finaciare pe care le incumba
Dovada concreta o reprezinta puii achizitionati din expozitii/ targuri/pet shop/alte forme,care sunt comercializati fara documente legale de provenienta
Ultima modificare: Joi, 25 Noiembrie 2010
ynocentta, utilizator

Alte discuții în legătură

Acuzatie de furt in cazul unui caine luat de pe strada mihaela999 mihaela999 Buna ziua ! Eu, sotul si o prietena am fost acuzati de furtul unui caniche. In urma cu aproape o saptamana l-am luat de pe strada, l-am dus la veterinar si s-a ... (vezi toată discuția)
Furt caine GAlinne GAlinne Buna ziua. Am o intrebare legata de, pot sa zic acum, furtul unui caine. Am trimis un catel in Olanda pentru a fi adoptat, dupa care am descoperit ca cineva a ... (vezi toată discuția)
Carnetul de sanatate la caini nefis nefis buna ziua. doresc sa stiu daca pe un carnet de sanatate ptr caini este trecuta varsta.nu stiu ce date contine carnetul.trebuie sa-l primesc dar fostul ... (vezi toată discuția)