Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia CAP
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia CAP

Imi poate spune cineva daca pensia CAP + pensia de urmas de veteran de razboi poate depasi 350 ron? cei de la casa de pensii mi-au spus ca pensia cumulata nu poate depasi 350 ron.
va multumesc
V-au spus bine cei de la pensii, aceasta situatie este reglementata de art. 3 din OUG nr. 6/2009 (si este vorba despre cumulul pensiei CAP cu o indemnizatie acordata in baza Legii 44/1994).

Art. 3. - (1) In situatia persoanelor care beneficiaza, prin cumul, atat de unul sau mai multe drepturi de pensie din sistemul public, cat si de pensie din sisteme neintegrate acestuia, precum si de drepturi stabilite si platite de sistemul public de pensii in baza unor legi speciale, la acordarea pensiei sociale minime garantate se are in vedere nivelul cuantumurilor insumate ale tuturor acestor venituri.
(2) Pensia sociala minima garantata se acorda numai in situatia in care veniturile prevazute la alin. (1), insumate, se situeaza sub nivelul prevazut la art. 1.

Gabriela Pintea, Consilier juridic