avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intoarcerea salariatei aflata in CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intoarcerea salariatei aflata in CCC

La intoarcerea salariatei aflata in CCC inainte de implinirea celor doi ani prevazuti de lege pentru ingrijire copil, salariata are dreptul la program redus, respectiv 6 ore in loc de 8 ore?
Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National 2007-2010 :
ART.17. - (1) Salariatii care renunta la concediul legal pentru ingrijirea copilului in varsta
de pana la doi ani beneficiaza de reducerea duratei normale a timpului de lucru cu 2 ore
pe zi, fara sa le fie afectate salariul de baza si vechimea in munca. La cererea lor se
poate acorda program decalat, cu alte ore de incepere a programului de lucru, daca
activitatea unitatii permite.
Ma intereseaza daca se mai ia in considerare OUG 96/2003, art.17, care face referire la timpul de lucru redus cu 2 ore doar pana ce copilul implineste 1 an!!! (orele fiind pentru alaptat!)
Multumesc
ramona_tatulescu a scris:

Ma intereseaza daca se mai ia in considerare OUG 96/2003, art.17, care face referire la timpul de lucru redus cu 2 ore doar pana ce copilul implineste 1 an!!! (orele fiind pentru alaptat!)
Multumesc


Da, este in vigoare acest articol ...
Art. 17
(1)Angajatorii sunt obligati sa acorde salariatelor care alapteaza, în cursul programului de lucru, doua pauze pentru alaptare de câte o ora fiecare, pâna la împlinirea vârstei de un an a copilului. În aceste pauze se include si timpul necesar deplasarii dus-întors de la locul în care se gaseste copilul.
(2)La cererea mamei, pauzele pentru alaptare vor fi înlocuite cu reducerea duratei normale a timpului sau de munca cu doua ore zilnic.
(3)Pauzele si reducerea duratei normale a timpului de munca, acordate pentru alaptare, se includ în timpul de munca si nu diminueaza veniturile salariale si sunt suportate integral din fondul de salarii al angajatorului.
(4)În cazul în care angajatorul asigura în cadrul unitatii încaperi speciale pentru alaptat, acestea vor îndeplini conditiile de igiena corespunzatoare normelor sanitare în vigoare.
freeelis a scris:

ramona_tatulescu a scris:

Ma intereseaza daca se mai ia in considerare OUG 96/2003, art.17, care face referire la timpul de lucru redus cu 2 ore doar pana ce copilul implineste 1 an!!! (orele fiind pentru alaptat!)
Multumesc


Da, este in vigoare acest articol ...
Art. 17
(1)Angajatorii sunt obligati sa acorde salariatelor care alapteaza, în cursul programului de lucru, doua pauze pentru alaptare de câte o ora fiecare, pâna la împlinirea vârstei de un an a copilului. În aceste pauze se include si timpul necesar deplasarii dus-întors de la locul în care se gaseste copilul.
(2)La cererea mamei, pauzele pentru alaptare vor fi înlocuite cu reducerea duratei normale a timpului sau de munca cu doua ore zilnic.
(3)Pauzele si reducerea duratei normale a timpului de munca, acordate pentru alaptare, se includ în timpul de munca si nu diminueaza veniturile salariale si sunt suportate integral din fondul de salarii al angajatorului.
(4)În cazul în care angajatorul asigura în cadrul unitatii încaperi speciale pentru alaptat, acestea vor îndeplini conditiile de igiena corespunzatoare normelor sanitare în vigoare.


In concluzie: ce se ia in considerare? CCMUNN sau acest art.17 OUG 96/2003?
Mentionez: fetita mea are 1 an si 8 luni!
CCMN si OUG nr.96/2003 reglementeaza situatii diferite ... in CCMN este prevazuta situatia in care mama renunta la CCC, iar OUG nr.96/2003 nu face nicio referire la acest concediu (art.17 este aplicabil situatiei in care copilul nu a implinit varsta de 1 an).

Alte discuții în legătură

Reducerea programului de lucru pentru alaptare rusualina rusualina Buna ziua, As avea o nelamurire in legatura cu pauza de alaptare. M-am intors din concediul de maternitate (am optat pentru 1 an) si am inteles ca pot opta ... (vezi toată discuția)
Program de lucru dupa concediu din cresterea copilului barnavalentina barnavalentina Buna ziua, Am o fetita de 1 ani si 5 luni si am facut cerere de reintoarcere la servici cu data de 01 Martie si intra sotul in continuare in concediu ... (vezi toată discuția)
Concediul maternal carmen f carmen f Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca art 17 din OUG 93/2006 se aplica la intoarcerea din concediul maternal dupa 1 an de zile? Mai exact ma intereseaza daca ... (vezi toată discuția)