Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager

mama mea a cumparat un apartament pe numele meu cu uzufruct viager.banii de la ea i-am primit acum vrea sa o tin in casa pe sora mea si eu nu vreau ma ameninta ca ma da afara din casa.poate sa faca asta?
Avand drept de uzufruct viager poate folosi locuinta si daca ea considera ca trebuie sa o tina in casa pe fiica ea, poate face asta.
banuiesc ca in contract e stipulat ca intrati in stapanirea de fapt la moartea ei, nu?
da asa este specificat in contract dar ma ameninta ca ma da afara din casa cu executor judecatoresc.poate sa faca asta?
Doar in urma obtinerii unei hotarari judecatoresti def. si irevoc. de evacuare.
si totusi ma poate obliga sa o primesc pe sora mea in casa?
poate.