avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... radiere asociatie familiala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

radiere asociatie familiala

am venit in tara si mi am vazut AF radiat ce ar trebui sa fac?mentionez ca nu am primit la sediul social nici o somatie privind aceasta modificare va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Popu , utilizator 22:35, 26 Noiembrie 2010
Cred ca s-a procedat la radiere pentru ca nu ati optat, in termen de 2 ani, pentru desfăşurarea activităţii în una dintre formele ( individual şi independent, ca persoane fizice autorizate; ca întreprinzători titulari ai unei întreprinderi individuale; ca membri ai unei întreprinderi familiale) prevăzute de OUG nr. 44/2008.
OUG nr. 44 din 16 aprilie 2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, prevede:
ART. 39 (1) Procedurile desfăşurate potrivit Legii nr. 300/2004, cu modificările şi completările ulterioare, se vor finaliza potrivit prevederilor legii aplicabile la data iniţierii acestora.
(2) Persoanele fizice şi asociaţiile familiale autorizate şi înregistrate în registrul comerţului în temeiul unor acte normative anterioare prezentei ordonanţe de urgenţă pot funcţiona în baza certificatului de înregistrare, emis de oficiul registrului comerţului de pe lângă tribunal, o perioadă de 2 ani de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă.
(3) Până la împlinirea termenului de 2 ani, persoanele prevăzute la alin. (2) vor opta pentru desfăşurarea activităţii în una dintre formele prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă. Dispoziţiile cap. II se aplică în mod corespunzător.
(4) Persoanele prevăzute la alin. (2) care nu şi-au exercitat dreptul de opţiune îşi încetează activitatea şi vor fi radiate din registrul comerţului, din oficiu, fără nicio altă formalitate.
G David a scris:

Cred ca s-a procedat la radiere pentru ca nu ati optat, in termen de 2 ani, pentru desfăşurarea activităţii în una dintre formele ( individual şi independent, ca persoane fizice autorizate; ca întreprinzători titulari ai unei întreprinderi individuale; ca membri ai unei întreprinderi familiale) prevăzute de OUG nr. 44/2008.
OUG nr. 44 din 16 aprilie 2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, prevede:
ART. 39 (1) Procedurile desfăşurate potrivit Legii nr. 300/2004, cu modificările şi completările ulterioare, se vor finaliza potrivit prevederilor legii aplicabile la data iniţierii acestora.
(2) Persoanele fizice şi asociaţiile familiale autorizate şi înregistrate în registrul comerţului în temeiul unor acte normative anterioare prezentei ordonanţe de urgenţă pot funcţiona în baza certificatului de înregistrare, emis de oficiul registrului comerţului de pe lângă tribunal, o perioadă de 2 ani de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă.
(3) Până la împlinirea termenului de 2 ani, persoanele prevăzute la alin. (2) vor opta pentru desfăşurarea activităţii în una dintre formele prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă. Dispoziţiile cap. II se aplică în mod corespunzător.
(4) Persoanele prevăzute la alin. (2) care nu şi-au exercitat dreptul de opţiune îşi încetează activitatea şi vor fi radiate din registrul comerţului, din oficiu, fără nicio altă formalitate.







Este posibil ca un AF sa fie radiat din oficiu chiar daca mai aveam de platit un impozit sa zicem de aprox 600 lei?Adevarul este ca nu-mi aduc aminte daca i-am platit sau nu, dar cert este ca nu am mai primit nimic acasa care sa arate ca mai am ceva de plata...
Tot ce se poate sa fi fost radiat de catre registrul comertului chiar daca existau datorii. Cred ca a mai fost un mesaj pe forum, din ce imi amintesc un PFA a fost radiat in aprilie 2010 deoarece nu si-a schimbat actele, cei de la finante au deschis proces prin care cereau registrului comertului sa anuleze decizia de radiere deoarece PFA-ul avea datorii la finante...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot infiinta un pfa daca in trecut am avut af si de cca 3 ani nu am platit nici pana acum impozitul de 6 milioane lei-cat era atunci? leo2000ro leo2000ro Buna ziua...va rog sa ma ajutati si pe mine.Momentan sunt angajata cu carte de munca;acum vreo 4-5 ani am avut deschisa o asociatie familiala,o mica taraba cu ... (vezi toată discuția)
Onrc va radia pfa-urile si af-urile care nu opteaza pentru continuarea activitatii ciobanuiulia ciobanuiulia Buna ziua, privind legea de iradiere pentru PFA care pana in 25 aprilie 2009 nu opteaza ptr continuarea activitatii, va adresez si eu o intrebare: Mi-am facut ... (vezi toată discuția)
Radiere pfa de la rc fara stire! july_a34 july_a34 Buna ziua! Numele meu este Parvan Ioana si in 2006 am devenit persoana fizica autorizata pentru a putea cumpara un imobil de la stat in rate! Plata a fost ... (vezi toată discuția)